• ozanakbas

Gaziantep I | Gezelim


Bu aralar Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerine ilginin arttığını tespit ettik. Aslında hep orada bulunan, mutfaklarıyla, eski medeniyetlerden kalan kültürel miraslarıyla, sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla bu iller hep oradaydı. Fakat 21. yüzyılın her alanda bir parametre olarak devreye soktuğu popülerizm dalgası turizme de yön veriyor. Artık nasıl giyinmek isteriz, nereyi gezmek isteriz, masamızdaki objeleri nasıl düzenleriz sorularının cevabını hep hashtag"ler yönetiyor. Eh, biz de gidip görmek isteyenlere bir kılavuz sağlayabilmek adına bir gidip görelim dedik. Gaziantep gezimizi "gezme" başlığına taşıdık. Yine internette rahatça bulabileceğiniz genelgeçer bilgilerden uzak durmaya ve şahsi deneyimlerimizi paylaşmaya özen göstereceğiz.

Gaziantep ile ilgili her yerde de okuyacağınız üzere, en geçerli ve en önemli bilgi bünyenizi ve midenizi giriş yapacak olan onlarca çeşit yemeğe, tatlıya, baharata önden hazırlamak. Gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla ileri tarihli turlar ayarlayıp öden 1-2 ay diyet yapan turistler oluyormuş. Bizim böyle bir sorunsal edinmedik, ne bulduysak yemeye çalıştık.

Sadece yemeklerle ilgileniyorum önden bir onları göreyim diyorsanız:

Gaziantep - II - Doyalım

Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından birisi olan, Kalkolitik, Paleolitik, Neolitik, Hitit, Mitani, Asur, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar, Roma, Bizans, İslam, Türk-İslam, Osmanlı dönemlerini yaşayan Gaziantep, bu dönemlere ait eserleri günümüze kadar taşımıştır.

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı hatıraları, zengin tarihi ve kültürel çevresi, hizmete giren otoyolu, bölgenin ihtiyacı olan uluslararası havaalanı, GAP’ın kapısı durumundaki konumu, halâ önemini yitirmeyen tren garı, leziz yemekleri, zengin el sanatları, mozaikleri, camileri, kaleleri, antik kentleri, ören yerleri, hanları, hamamları, kastelleri, türbeleri, kiliseleri, yaylaları, ovaları, gezi ve mesire yerleri, adını verdiği baklavası ve fıstığı, sanayi tesisleri, ticari canlılığı ve diğer yönleri ile turizmin son yıllarda adından söz ettirdiği önemli merkezlerden birisidir.

Gezme-Tozma

Zeugma Mozaik Müzesi

Mutlaka ama mutlakalardan bir tanesi. Zeugma.

Medeniyetler beşiği Mezopotamya ve kuzeyinde yer alan Güneydoğu bölgesinden çıkan türlü mozaik dokunun toplandığı, Hatay'dan sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir Zeugma.

Zeugma Mozaik Müzesi kolleksiyonunda bulunan; Roma ve geç antik döneme ait 2.448 m2 mozaik, 140 m2 duvar resmi, 4 Roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar restorasyonu yapılarak teşhir edilir hale getirilmiştir.

Meşhur Çingene Kızı Mozaiğini kendi gözlerinizle görmeyi unutmayın. Karanlık bir odada, özel aydınlatma ve flaşlı fotoğraf çekimini engellemek adına bir güvenlik görevlisi eşliğinde ziyarete açık durumda. Gitmişken bir de mini anket düzenledik:

Mona Lisa'dan daha etkileyici olduğunu düşündüğümüz ve ülkemizin nadide bir müzesinde yer alan bu eserin değerinin biraz daha farkında olmamız gerektiğiniz düşünmüyor musunuz?

Gaziantep'te düşündüğünüzden daha fazla enteresan müze olduğunu söyleyebilir, gidebildiğiniz hepsine gitmenize de kefil olabiliriz. Örneğin oyuncak müzesini ele alalım. Ailecek yaptığınız bir geziyse çocukların bayılacağı bu mekanı mutlaka ziyar