• ozanakbas

Gaziantep I | Gezelim


Bu aralar Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerine ilginin arttığını tespit ettik. Aslında hep orada bulunan, mutfaklarıyla, eski medeniyetlerden kalan kültürel miraslarıyla, sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla bu iller hep oradaydı. Fakat 21. yüzyılın her alanda bir parametre olarak devreye soktuğu popülerizm dalgası turizme de yön veriyor. Artık nasıl giyinmek isteriz, nereyi gezmek isteriz, masamızdaki objeleri nasıl düzenleriz sorularının cevabını hep hashtag"ler yönetiyor. Eh, biz de gidip görmek isteyenlere bir kılavuz sağlayabilmek adına bir gidip görelim dedik. Gaziantep gezimizi "gezme" başlığına taşıdık. Yine internette rahatça bulabileceğiniz genelgeçer bilgilerden uzak durmaya ve şahsi deneyimlerimizi paylaşmaya özen göstereceğiz.

Gaziantep ile ilgili her yerde de okuyacağınız üzere, en geçerli ve en önemli bilgi bünyenizi ve midenizi giriş yapacak olan onlarca çeşit yemeğe, tatlıya, baharata önden hazırlamak. Gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla ileri tarihli turlar ayarlayıp öden 1-2 ay diyet yapan turistler oluyormuş. Bizim böyle bir sorunsal edinmedik, ne bulduysak yemeye çalıştık.

Sadece yemeklerle ilgileniyorum önden bir onları göreyim diyorsanız:

Gaziantep - II - Doyalım

 

Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından birisi olan, Kalkolitik, Paleolitik, Neolitik, Hitit, Mitani, Asur, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar, Roma, Bizans, İslam, Türk-İslam, Osmanlı dönemlerini yaşayan Gaziantep, bu dönemlere ait eserleri günümüze kadar taşımıştır.

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı hatıraları, zengin tarihi ve kültürel çevresi, hizmete giren otoyolu, bölgenin ihtiyacı olan uluslararası havaalanı, GAP’ın kapısı durumundaki konumu, halâ önemini yitirmeyen tren garı, leziz yemekleri, zengin el sanatları, mozaikleri, camileri, kaleleri, antik kentleri, ören yerleri, hanları, hamamları, kastelleri, türbeleri, kiliseleri, yaylaları, ovaları, gezi ve mesire yerleri, adını verdiği baklavası ve fıstığı, sanayi tesisleri, ticari canlılığı ve diğer yönleri ile turizmin son yıllarda adından söz ettirdiği önemli merkezlerden birisidir.

 

Gezme-Tozma

Zeugma Mozaik Müzesi

Mutlaka ama mutlakalardan bir tanesi. Zeugma.

Medeniyetler beşiği Mezopotamya ve kuzeyinde yer alan Güneydoğu bölgesinden çıkan türlü mozaik dokunun toplandığı, Hatay'dan sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir Zeugma.

Zeugma Mozaik Müzesi kolleksiyonunda bulunan; Roma ve geç antik döneme ait 2.448 m2 mozaik, 140 m2 duvar resmi, 4 Roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar restorasyonu yapılarak teşhir edilir hale getirilmiştir.

Meşhur Çingene Kızı Mozaiğini kendi gözlerinizle görmeyi unutmayın. Karanlık bir odada, özel aydınlatma ve flaşlı fotoğraf çekimini engellemek adına bir güvenlik görevlisi eşliğinde ziyarete açık durumda. Gitmişken bir de mini anket düzenledik:

Mona Lisa'dan daha etkileyici olduğunu düşündüğümüz ve ülkemizin nadide bir müzesinde yer alan bu eserin değerinin biraz daha farkında olmamız gerektiğiniz düşünmüyor musunuz?

 

Gaziantep'te düşündüğünüzden daha fazla enteresan müze olduğunu söyleyebilir, gidebildiğiniz hepsine gitmenize de kefil olabiliriz. Örneğin oyuncak müzesini ele alalım. Ailecek yaptığınız bir geziyse çocukların bayılacağı bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dünya'nın birçok ülkesinde oyuncakların tarihine bir yolculuk yapma fırsatı yakalıyor, aynı zamanda Atatürk'ün kütükte kayıtlı olduğu tarihi Bey Mahallesi'nin restorasyon sonrası canlanan şirin sokaklarını, yörenin orijinal ve kendine has yerleşim sistemini, avluları, taş evlerini ve gösterişli demir kapılarını görebiliyorsunuz.

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Gaziantep'te bize evini açan, yediren, içiren, gezdiren hoş sohbeti, güler yüzüyle içimizi ısıtan Aykut abimize de buradan selam olsun (soldaki heykel, sağdaki kendisi :P )

Bey Mahallesi

 

Gaziantep'e gidip de Kale bölgesini karış karış gezmeden dönmeyin. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, Gaziantep Kalesi mutlaka görülmesi gereken noktalar. Biz Bakırcılar Çarşısı girişindeki baharatçılardan ev yapımı salçamızı, pulbiberimizi, bitki çaylarımızı, Zincirli Bedesten'den kuru meyvelerimizi, Bakırcılar çarşısından bakır sahan, bakır cezvemizi ve bakır dekoratif objelerimizi aldık, akşam ellerimizde poşetlerle döndük. Bu çarşıların turistik noktalar olduğunu düşünürsek fiyatların da buna göre değişeceğini zannedebilirsiniz. Fakat genel olarak yeme-içmeden, hediyelik eşyaya fiyatların ne kadar cüzi olduğuna şaşıracaksınız. Bir tek baklavada kesinin ağzını hafif açmak gerekebilir. Ona da değecektir. Şehir sadece baklava değil, farklı tatlılarıyla da meseleyi çözdüğünü kanıtlamış, fakat o konuya birazdan değineceğiz.

Zincirli Bedesten

Bakırcılar çarşısı AVM kültürünün iyiden iyiye yerleşmesiyle hasret kaldığımız bir davranış biçimini tekrar hatırlattı bize. Esnaf sokakları ve yerel ticari işletmelerden oluşan kültürel sokaklar. Bakır ustalarını iş üzerinde izlerken, tarihi demir kapıları açan otantik anahtarlardan, muhtelif hayvanların biblolarına, mutfak gereçlerinden, dekoratif objelere bir çok şey satın alabilir, evinize yöresel dokunuşlar kazandırabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı

Sedefli Satranç Tahtası

 

Bunlar dışında Mutfak Müzesi, Hamam Müzesi, Cam Eserler Müzesi, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi gibi ziyaret edip gezinizi renklendirebileceğiniz bir çok "pin" var rotanıza eklemelik.

Gaziantep'te kaldığımız süre zarfı boyunca ara ara yağış oldu. Fakat, bölgede yaşayan insanların da bu kadar sürmesine şaşırdığı ve alışkın olmadıklarını ifade ettikleri bu yağmurbile keyfimizi kaçıramadı. Gaziantep'ten her bağlamda çok memnun ayrıldık ve 3 gün kalmamıza rağmen zaman yetiremediğimiz duraklar olduğu için biraz üzgündük.

Şaşırdığımız diğer bir konu da şehirdeki trafik denebilir. İstanbul trafiğini aratmayan yoğunluklarda bulduk kendimizi ara ara. Bu da bir dipnot olsun araçlı gezginler için.

Peki, güzelce karışladık sokakları, gözümüzü gezdirdik, kafamızı dağıttık. Aynı zamanda "damağımızı" da gezdirmedik mi? Tabii ki gezdirdik! Gaziantep'i "DOYA DOYA" gezdik desek iki anlamı da doğru olur.

Gezdik tozduk, karnımız acıktı....

Devam Yazısı:

Gaziantep - II - Doyalım

Kaynaklar:

http://www.gaziantepturizm.gov.tr/TR,52290/genel-bilgiler.html

http://www.zeugma.org.tr/genelbilgiler.aspx


38 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör