• ozanakbas

Gaziantep II | Doyalım


Bu aralar Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerine ilginin arttığını tespit ettik. Aslında hep orada bulunan, mutfaklarıyla, eski medeniyetlerden kalan kültürel miraslarıyla, sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla bu iller hep oradaydı. Fakat 21. yüzyılın her alanda bir parametre olarak devreye soktuğu popülerizm dalgası turizme de yön veriyor. Artık nasıl giyinmek isteriz, nereyi gezmek isteriz, masamızdaki objeleri nasıl düzenleriz sorularının cevabını hep hashtag"ler yönetiyor. Eh, biz de gidip görmek isteyenlere bir kılavuz sağlayabilmek adına bir gidip görelim dedik. Gaziantep gezimizi "gezme" başlığına taşıdık. Yine internette rahatça bulabileceğiniz genelgeçer bilgilerden uzak durmaya ve şahsi deneyimlerimizi paylaşmaya özen göstereceğiz.

Gaziantep ile ilgili her yerde de okuyacağınız üzere, en geçerli ve en önemli bilgi bünyenizi ve midenizi giriş yapacak olan onlarca çeşit yemeğe, tatlıya, baharata önden hazırlamak. Gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla ileri tarihli turlar ayarlayıp öden 1-2 ay diyet yapan turistler oluyormuş. Biz böyle bir sorunsal edinmedik, ne bulduysak yemeye çalıştık.

Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, nereleri gezdiniz esas?, diyecek olursanız, sizi şöyle alalım:

GAZİANTEP - I - GEZELİM

Gezimiz ramazandan önceydi fakat yazı Ramazan'a denk geldi, bu yüzden metaforik bir "spoiler alert" koyalım buraya. Ya da aslında genel olarak uyaralım: Bu yazıyı, açken okumayın! Hazırsanız, başlıyoruz :)

Araya bir baklava atayım da önizleme olsun sizi nelerin beklediğiyle ilgili.

Küşleme Kebabhan || Küşleme | Simit Kebabı | Kuşbaşı

İlk akşam yemeğinde bizi ağırlayan tanıdıklarımız Esma Abla ve Aykut Abi, dünya tatlısı minik kızlarıyla bizi Küşleme Kebabhan'a götürdüler. Burada bir fix menü vardı ki bu şahane bir öneri. Çünkü ülkemizin en zengin mutfaklarından birine sahip olan Gaziantep'in ana öğünlerinin hepsini birer akşam yemeğine dağıtsanız sanıyorum oraya yerleşmek gerekir. Fix'e dönecek olursak;

Fındık Lahmacun | Kuşbaşı

Küşleme | Simit Kebabı

(Kendim yemekler gelince fotoğraf çekmeyi unuttuğum için yarısı yenmiş tabaklar yerine yemeği yediğimiz mekanın sitesinden aldım, kredi oraya.LINK)

Küşleme yağsız ve sinirsiz olarak çıkarılır. Bu nedenle son derece yumuşaktır. Bir adet kuzudan her biri yaklaşık iki parmak kalınlığında ve sadece iki parça halinde çıkarıldığı için az bulunan küşleme, çok değerlidir.