• Ece Bilgiç

Kaş II | Yiyelim


Her yaz tatil planı yaparken özellikle yeni bir yerler görüp, güzel ülkemizin başka tonlarında mavilerine, yeşillerine yolculuk etmeye çalışıyorum. Kaş hep ertelenmiş bir yerdi bizim için, belki çok kalabalık olduğunu duyduğumuzdan, belki Bodrum’a olan tarifsiz aşkımızdan, belki de biraz uzak olduğundan. Bu yaz şeytanın bacağını kırdık ve bu küçük Akdeniz beldesine gittik. Bu tatil süresince instagram hikayelerinde gittiğimiz her yerden kareler paylaştık, çok da güzel tepkiler aldık. Ben de bir öneriler yazısı yazmaya karar verdim böylelikle. Benim Kaş’a giden herkese önerim mobil bir tatil yapmaları. Nedir bu mobil tatil? Özetle her gün başka koyda yüzmek, başka tarzda vakit geçirmek, gezmek, tarihi yerleri ihmal etmemek, otelden kahvaltı yapıp çıkmak, öğlenleri ufak atıştırmak ve her akşam bambaşka lezzetler denemek. Bu yüzden Kaş’a gidip de mobil tatil yapmak isteyenler için Kaş civarında yapılacak şeyler yazısını hazırladım ve bir de tabi Kaş’ta yemek önerileri olan bu yazıyı. Keyifli tatiller şimdiden!

Kaş I | Gezelim

 

Bu yazıda bir kaç farklı tarzda yemek yemek isteyenler için önerilerim var, bir çok beklentiyi karşılayacağını umuyorum. Hemen hepsi için önden bir not düşeyim, kalabalık bir sezonda oradaysanız mutlaka rezervasyon yaptırın. Çoğu ufak ve kapasitesi az, risk almamanızı tavsiye ederim. Hepsi harita uygulamalarına yazınca çıkıyor diye konum eklemedim, biraz da geze geze keşfedin istedim. Buyrun efendim, afiyet bal olsun.

 

1. Şöyle güzel, lezzetli bir balık yiyelim, Şako

‘Bugün sağlıklı bi seçim yapalım, bi levrek bi salata yiyelim.’ dedik ve Şako’yu bulduk. Kaş’ta yediğim en lezzetli balığı yedim, akşamüstü güneş batarken, hoş bir manzara eşliğinde. Mezeleri de var ve güzelmiş ama tavsiyem meze için 6. sıradaki önerime bakın. Şako’da balık yeyin, güzel büyük bir balık paylaşın mesela iki kişiyseniz. Nefis, nefis !

 

2. Şehirli, alternatif lezzetler peşindeyiz, Oburus Momus

Ben biraz bilgisayarına düşkün bir freelancer olarak, ‘bi kahve içip oturup çalışacak bi yer var mıdır burada ya?’ diye söylendiğim bir akşamüstü farkettim Oburus Momus’u. Akşam yemeği için başka planlarımız olmasına rağmen, oldukça geç bir saate kadar oturduk, yedik, içtik. Alternatif bir menüsü, dünya sentezi lezzetleri, nefis bir ortamı var. Romantik bir akşam yemeği için de uygun saatlerce kahve kitap yapmak için de. Hiç yapamıyorsanız bir kahve için, iç mekanı görün, sakin keyifli bir saat geçirin derim.

 

3. Çok kuru beslendik, yok mu güzel bir ev yemekleri lokantası, Kaş’ım

Biz biraz da serin bir mevsimde gittiğimiz için, ‘ay bi çorba içelim’ dürtüsüyle girdiğimiz Kaş’ımdan baya doyup kalktık. Nefis bir manzarası, çok lezzetli ev yemekleri var. Fiyatları da oldukça mantıklı, gönül rahatlığıyla gidin, tertemiz doyun, manzaranın keyfini çıkarın. Bir de zeytinyağlılarını şiddetle tavsiye ederim. Yemeklerin fotoğrafını çekemedim ama buyrun manzarası.

 

4. Söyle bakalım, Kaş’ın en güzel dondurmacısı kim, Feride

Evet yaz tatillerinin vazgeçilmezi dondurma için elbette çok fazla seçenek var Kaş’ta. Yolculuk eşim gerçek bir dondurmasever olduğundan her gün başka bir yerde dondurma yedik ama Feride’de yedikten sonra denemekten vazgeçtik. Ben şahsen ‘bir top vanilya’ insanıyım, öyle çok bayılmam yani dondurmaya ama yalan yok ikinci gidişimizde bana bile ‘3 top olsun’ dedirtti. Benim önerim, alın, yürüyün, meydanda oturun, insanları seyredin.

 

5. Şarap ve caz eşliğinde ‘fine dining’, L’Apero

Hayranı olduğum caz davulcusu Ediz Hafızoğlu’nun paylaşımlarından görüp denediğimiz sofistike mekan L’Apero. Fransız esintisiyle özenle hazırlanmış tabaklar, ağzınızda coşan lezzetler, muhteşem lokasyon, zevkle hazırlanmış ortam ve caz eşliğinde birer kadeh şarap. Belki sadece tatlı kahve için uğrarsınız, belki birer kadeh şarap için, belki de akşam yemeği için. Bu amaçların her birine ustalıkla hitap eden L’Apero’yu denemeden geçmeyin.

 

6. En lezzetli, en keyifli, en özel akşamımızı nerede geçirelim, Zaika

İddalı bir başlık olduğunun farkındayım fakat inanın bana en ufak bir abartım yok. Zaika, Farsçada tat alma kuvveti olarak biliniyor, vücudumuza yalnızca iyi yiyeceklerin girmesini sağlayan dilimizdeki hissiyat. İsmini böyle hakeden başka bir yer var mıdır bilemiyorum. Bir çok şey denedik ve hepsi 10/10 aldı bizden. Ayrıca sizi bilemiyorum ama ben rakı içerken ne arabesk ne Yunan müziklerini seviyorum. Biraz taş plak esintileri, Cemal Ünlü, Celal İnce, Perihan Altındağ, biraz güncel Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol yakıştırırım rakıya. Öyle bir ambiyans, çalışan gençlerin kıyafetlerinden, çalan müziklere, lezzetli mezelerden, olağanüstü etlere tartışmasız Kaş’ın en keyifli mekanı. Rezervasyon konusunu Zaika için tekrar ediyorum, yoğun dönemlerde 1-2 hafta önceden rezervasyon aldıkları oluyormuş. Gitmek istiyorsanız (ki lütfen isteyin) önceden aramalısınız. Bir de önemli bilgi; mezeleri yarım isteyebiliyorsunuz, fotoğraftaki mezelerin hepsi yarım, oldukça yeterli yani. Bu yolla sipariş verip bolca çeşit denemenizi şiddetle tavsiye ederim.


67 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör