• Ece Bilgiç

Dövme Yaptıracaklara Tavsiyeler


Birçok insanda artık büyük/küçük, renkli/siyah, yüzünde/belinde dövme var fakat hala dövme yaptırmayı düşünüp çeşitli endişelerle vazgeçen ya da yaptırmak üzere olan bir sürü insan da var. Bu yüzden ben yaptırırken ‘keşke birileri bana bunları hatırlatsaydı’ ya da ‘iyi ki bunu da düşünmüşüm’ dediğim tavsiyeleri sizler için derledim. İlk tavsiyeyi şimdiden söyleyeyim, YAPTIRIN!

Not: Burada özetlediğim önerilerle ilgili daha çok sorunuz olursa bize mutlaka yazın :)

 

1. Yaptıracağınız dövmeye göre yer seçin

Eğer ilk dövmenizse bir heyecanla sık göreceğiniz bir yere yaptırmak isteyeceksiniz ama hayatınızda her şeyi aynı derecede görmek istemezsiniz. Dövme de öyle, devamlı göreceğiniz bir yere yaptırmayı düşünüyorsanız (kol, el, boyun gibi) çok iyi düşünün. Bu simgelerden emin olmak için bir süre telefonunuzun arka planı yapmanızı ve ne kadar sevdiğinizi test etmenizi öneririm. Simge şahane ama her gün göremem diyorsanız, sırt, bacak, bel gibi bir yer seçmenizde fayda var.

 

2. Geleceği düşünün

Erken yaşta yaptırılan dövmeler genelde iş hayatını düşünmeden yaptırılıyor. Kurumsal veya geleneksel bir iş yerinde çalışma olasılığınız varsa sorun olabileceğini düşünerek en azından pantolon ve yarım kollu t-shirt’lerle görünmeyen bir yer seçmelisiniz. Omuz, sırt, üst kol içi, bacak gibi bölgeleri gerektiğinde kapatabilecek olmanız bir avantajdır, bunu sakın unutmayın.

 

3. Boyutunu iyi ayarlayın

Her dövme deseni her boyutta iyi durmaz, büyük bir dövme istiyorsanız küçük olması gereken bir simgeyi büyütmek yerine, zaten kapsamlı bir desen seçmeniz daha hoş durur. Tabi bunlar biraz da zevk meselesi ama tavsiyem ufak başlamanız. Belki ilerde büyütülebilecek bir desen seçip, bir kısmını yaptırmak iyi bir deneme olabilir.

 

4 Kendiniz çizin

Çizim yeteneğiniz olsun ya da olmasın vücudunuzda duracak simgeyi iyice anlamak ve dövmeciye iyi ifade etmek çok önemlidir. ‘aaa ben bunu demedim ki’ çok geç kalınmış bir aşamada söylenirse geri dönüşü oldukça zor olacaktır. Keçeli kalemle vücudunuza çizmek, neye benzeyeceğinden emin olmak sonra işi ustasına devretmek çok doğru bir tercih.

 

5. Pahalı = Kaliteli yanılgısına düşmeyin

Dövme yaptıracağınız yerle ilgili mutlaka öneri alın, Instagram sayfasında etiketlenenlere yazabilir, fikirlerini alabilirsiniz. Pahalı dövmeci şahane iş çıkarır çok yanlış bir varsayım. Uygun fiyat ve kalite dengesini aramalısınız. Uçuk fiyatlı dövmecilere güvenmeyin. Gitmeden bütün işlerini inceleyin, tarzınıza uygun olup olmadığından emin olun.

 

6. Her şey geçiciyken, kalıcı olanı bulun

Ne demek bu? Sevgiliniz, müzik zevkleriniz, en yakın arkadaşınız, ilgi alanlarınız değişebilir, vücudunuza dövdürmeyin demek. Sizin için ne kalıcı olacaksa, emin olun. Örneğin, David Heykeli’ni beğenmekten hiç vazgeçmezken, 8 yıllık arkadaşınızla ilişkiniz bugün bitebilir. İçinizde ne kalıcıysa onun kalıcı halini seçmek daha doğru.

 

NOT: İlave yapmak isteyenler bize ulaşsın :)


88 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör