• ozanakbas

İnsanlığa Umut Derlemesi


Size de oluyordur mutlaka, içinizde tüm insanları sevmeye ve affetmeye yetecek bir sevgi seli patlamasının akabindeki gün, herkesin tahtalı köyü boylamasını dileyecek bir nefret fırtınası. Manik depresif bir ataktan bahsetmiyorum. Yani ara ara işte, böyle gelip gidiyordur sizde de bazen soldan soldan? Gitmiyor mu?

Her neyse gitmiyorsa arada bir, bu yazıyı okumaya burada bir son vermenizi öneririm. Fakat demek istediğimi anladıysanız, devam edin. Sık kullanılanlara ekleyeceğiniz bir link olabilir bu sayfa nitekim.

İşte, bir iki yıldır, beni çok etkileyen projeleri (toplumsal bilinçlenme kampanyaları, kısa filmler, etkinlikler, kamera şakaları vb.) bir köşeye not ediyordum. Bugün fark ettim, güzel bir koleksiyona doğru ilerliyor. Şimdilik birkaç tane seçip burada paylaşmak istedim. Ne için mi? İşte o insanlığa dair umudumuzu kaybettiğimiz anlarda, herkesten ve her şeyden nefret edip, ellerin alabildiğine adaletsizce dağıtıldığı şu poker masasında, işlerin düşündüğümüz kadar facia olmadığını hissetmek, biraz olsun huzur, motivasyon ve neşe bulabilmek ve hatta bir iki damla gözyaşı akıtıp empati kurabilmek için. İşte buyrun.

İnsanlığa Umut Derlemesi.

1 - MIMI Foundation / If Only For A Second

Uzun zamandır içinden gelerek, samimiyetle gülememiş, kaygılarını azaltmakta zorlanan kanser hastalarına motivasyon sağlamak için yapılan bir çalışma. Kimin aklına geldiyse tebrik ediyorum. Ciddi ciddi ağlamıştım izlediğimde. Anlatmayayım hiç. Oynat hacı.

 

2- Pro Infirmis - Because Who's Perfect

Fazla yorum yapmak istemiyorum buna da. Uluslararası Dünya Engelliler Günü için Pro Infirmis tarafından yürütülen bir kampanya. Soruyorlar, Because Who's Perfect?

 

Doğanın bize anlatmaya çalıştıklarını anlamanın birden fazla yolu var. Bu adam ( Bartholomäus Traubeck) kesilen ağaçların yaş halkalarını playstation'da CD'leri okuyan optik lense benzer bir sistemle müzik notalarına çeviren bir alet tasarlamış. Her yaş halkasına kulak verince de şöyle bir sonuç ortaya çıkmış.

 

Çocuk olmanın aslında ne kadar büyülü bir dünyada yaşamayı gerektirdiğini kanıtlayan bir başka çalışma. Verdikleri cevaplar, beynimizin büyüdükçe nasıl değiştiğini kanıtlıyor olsa gerek. Düşündürücü olduğu kadar gülümsetici bir çalışma. İşte;

 

Son olarak, işler yolunda gitmiyorsa, saçmasapan bir şekilde de olsa, gülümseyip, küçük bir mum ışığı yakabilmeyi diliyorsan, işe yaramayacağını bildiğin halde yaptığın onlarca şeye bir yenisi de benden. Bu linke tıkladığında her şey yoluna girmeyecek belki.

Ama,

Ya girerse?


13 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör