• ozanakbas

Renkler yere bakıyor, yürek yakıyor


Duvarımı ne renge boyasam, bu pantolonun şu rengi var mı, bu eşyaya ne zaman baksam uykum geliyor... diye uzayıp giden repliklerle, günlük hayatımızda fark etmesek de bizi etkilediğini kanıtlayan ışık yansımaları, renkler.

Yaşanılan bir tartışmanın, kalp ritmindeki nedensiz değişmenin, çalışırken dikkat dağınıklığının, gereksiz asabiyetin, anlık duygu değişimlerinin altında renkler yatıyor olabilir. Pazarlama ofisleri, ticari amaçlı reklamlar, afişler, sinir hastalıkları tedavileri renklerin gücünün farkındadır. Renklerin psikolojik etkileri ve subliminal teknikle mesaj gönderme kabiliyeti su götürmez bir gerçek arkadaşlar. İşte tam da bu yüzden "Color psychology" yani renk psikolojisi dediğimiz bir altdal mevcut biliyor musunuz?

Mesela MARKALAR ve RENKLERİ:

Yenilen bir yemeğin rengi, hatta o yemek yenirken etrafta bulunan hakim renk iştahı etkileyebiliyor. "Placebo effect" yöntemiyle (yani bonibon yutturup hastalığının mucize tedavisi olduğuna inandırılan insanlar) yutulan hapın rengi, efektin etkisini değiştirebiliyor. 2000 yılında Glasgow'da bazı mahallelere uygulanan mavi sokak lambası deneyi ile o mahallelerde suçun azalması mesela. Karakter analizlerinde bile en sevdiğiniz renk kullanılabiliyor. Hatta burç özelliklerinde de her burca ait bir renk ataması yapılmış.

Bilinçaltı ya da üstü, renkler bizi her seviyede etkiliyor. Birkaç bilgi kazanırsak bu konuda daha huzurlu bir hayat bile sürebiliriz.

Peki renkler bizi nasıl etkiliyor? Ne oluyor da biz gördüğümüz bir renkle hormonal dengesizliklerle uğraşmak durumunda kalıyoruz? Bu yazıda gücüm yettiğince bunu anlatmak istiyorum.

BU DA RUH HALİMİZİN VÜCUDUMUZA YANSIMIŞ HALİ:

Renklerle ilgili diğer yazımda da tekil olarak hangi rengin hangi duyguları uyandırdığını ve bu durumun karakterimizle ilgili neler söylediğini aktarmaya çalışacağım.

Fakat şimdilk, Sonucu o ulvi siteyle bağlamak istiyorum : "Görüldüğü gibi her renk ayrı bir karakterdir. Renklerin karakterlerini incelerken insan psikolojisi ve fizyolojisine etkileri de incelenmiş. Öyle ya renkler insandan kopuk düşünülemez. Varlığımızın başlangıcı enerji ve renklerdir. Makro kozmosa yani evrene baktığımızda rengarenk bir enerjiden ibaret olduğunu görürüz. Fotoğrafın en küçük parçasına zoom yaptığımızda ise gördüğümüz şey büyük fotoğraftan farklı değildir. DNA'mızda ve daha da küçük parçalarında gördüğümüz tek şey RENKLERDİR."

KREDİ:

http://www.renklerinanlamlari.com/renklerin-psikolojik-etkileri.html

http://www.kigem.com/renklerin-hayatimizdaki-etkileri.html

http://pavlovspartner.com/renklerin-psikolojik-etkisi/#


12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör