• ozanakbas

Senin Rengin Ne


Bir önceki yazı:

https://www.yanliskonsept.com/single-post/2018/11/04/Renkler-yere-bak%C4%B1yor-y%C3%BCrek-yak%C4%B1yor

devamı niteliğinde şimdi size bir sorum var:

Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra, kendinizi en yakın hissettiğiniz renk hangisi olacak acaba?

Eğer bir renkle yazılarda var olandan farklı nedenlerle bir yakınlık kurduğunuzu düşünüyorsanız, o nedenleri de yoruma alalım :)

Evet başlayalım:

 

SİYAH

Anlamı : Korku, Yas, Asalet

Bu aslında bir renk değil. Bu renksizlik. Yani hiçbir ışığı yansıtmayan yüzeylerde, ya da ışık almayan ortamlardaki görüntü. Doğada siyah renk yoktur, renk göstermeyen yüzeyler vardır. Halk arasında yine de siyah renk olarak kanıksanmıştır.

Çoğu toplumda ölümü çağrıştırdığından karamsarlık, yalnızlık, matem, terk edilmişlik, melankoli gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Cenazelere siyah giyinip gidilmesi de bundandır. Fakat siyahın tam tersi olan bir etkisi daha var ki bu da asalete referans göstermesidir. Takım elbisede siyahın çok tercih edilmesi de bundandır. Bir resmiyet ve mesafe içerir. Karanlıkta gördüğümüz tek şey siyahtır mesela, odadaki hiçbir şeyi göremeyiz bunun bilinçaltımızda oluşturduğu çağrışım da gizemliliktir. Hırstır, meraktır.

Siyahı seven insanlar, emin adımlarla ilerlemek isteyen, hırslı, bazen inatçı ama her zaman insanlarla kurması gereken mesafeyi iyi bilen insanlar oluyormuş. Uzak ama güçlü bir figür. Dingin ama farkında.

"Siyah renk, kendine güveni ve konsantrasyonu arttırıcı etkilerinin yanında inatçılığa ve aşırı hırsa neden olabilen bir renk olduğundan sürekli kullanmak yerine hayatımızda doğru ve dengeli bir şekilde kullanmak daha isabetli olacaktır. Aslına bakılırsa, renklerin kullanımındaki ihtiyaç odaklı tercihler ve denge her renk için geçerlidir."

 

KIRMIZI

Doğadaki en sıcak renk olarak bilinen kırmızı (aynı zamanda da en sevdiğim renktir hehe ) Kırmızı renk, duygusal olarak en yoğun renk olup, insanın kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Kırmızı, bir ortamda gözün en çok dikkatini çeken renktir. Bu yüzden de kırmızı giyen kişi ağır ve iddialı görünür. Aynı zamanda aşkla, kanla, libidoyla da eşleştirilen bir renktir. İç çamaşırı sektöründe bile özel bir anlamı var bu rengin. Fakat en dikkat çekici kullanım alanlarından biri de ticari amaçları. Operatör şirketleri ve fast-food firmaları, ana renk ya da yan renklerden biri olarak kırmızıyı sıkça kullanılırlar.

Kırmızıyı seven insanların atak, güçlü, kendinden emin, aşksal ve sevgisel bir karakteri vardır.

"Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İnsana hareketlilik kazandırır ve mutluluk verir. Bu özellikleri ile hüzünlü olanları neşelendirmeye yardımcı olur. Kansızlık, soğuk algınlığı ve felç gibi şikayetleri olanların tedavisini destekleyici olarak kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, gerginlik ve yüksek ateş gibi olumsuzluklara da zemin hazırlayabileceği için uzun süreli ve yoğun kullanımdan kaçınmak gerekir."

 

MAVİ

Mavi renk, hava ve denizin rengi olup, günlük hayatımızda en sık gördüğümüz renklerden biridir. Duygusal olarak, kırmızının tersi bir etki yaratarak kişiyi dinlendirir, huzurlu hissettirir.

İnsanı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle, bazı okullarda mavi renk kullanılmaktadır. Dinlenme mekanları ve yatak odası için de uygundur. Sakinleştirici etkilerinden dolayı çalışma mekanlarında kullanılmamalıdır.

Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.

Mavi çok yoğun olarak ya da koyu tonlarda kullanılırsa insana sıkıntı verebilir. Açık mavi ise buzu çağrıştırır ve insanda soğukluk ve yalnızlık hissi uyandırabilir. Mavi güvensizliğe, aşırı duygusallığa ve tembelliğe neden olabilir. Bundan dolayı, karamsar kişiler için uygun bir renk değildir.

 

SARI

Sarı renk, Dünya’mızın enerji kaynağı Güneş’in rengi olarak çok dikkat çekici ve insanı mutlu eden bir renktir. Ancak psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insanlar sarı odalarda daha çabuk sinirlenip, bebekler de daha kolay ağlayabiliyorlarmış. Mışıl mışıl uyusun diye en temizi, mavi bebek odası bence. Uçuk bir mavi ama. Çok açık yani.

Sarı, yönetici buluşçu ve projeci kimliği ile zekanın rengiymiş.

Hatta bir yerde okuduğuma göre, okunan kitapların sayfa rengi beyazdan uzaklaşıp sarıya yaklaştıkça konsantrasyon kolaylaşıyormuş. Saman kağıdında not tutmak daha avantajlı yani anlayacağınız :) Sarı renk aynı zamanda geçiciliği de ifade eder. Çok dikkat çekici olması ve geçiciliği ifade etmesinden dolayı taksilerde en çok kullanılan renktir.

 

YEŞİL

Yeşil renk, doğanın rengidir. Gözün en kolay bakabildiği renk olması sebebiyle de, dinlenme odalarında ve hastanelerde açık yeşil kullanmaya dikkat edilir. Yeşil aynı zamanda bolluğu simgeler.

YEŞİL Güvenin rengi. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin.

"Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. "

 

TURUNCU

Turuncu renk, kendisini oluşturan iki sıcak rengin yani kırmızı ve sarı rengin de etkisiyle metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir.

Birtakım problemler yaşayan veya yorganın altından çıkmak istemeyenlerin mutlaka turuncu ya da kırmızı giymeleri gerektiğini, bu renklerin taşıdıkları enerjiyi bu sayede bize de yükleyeceklerini söyleyebiliyoruz. Depresif, gergin, kızgın durumlarda ise kırmızı ve turuncunun kesinlikle kullanılmaması gerektiğini anlatmıştım.

Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir.

"... çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışırken dikkatinizi toplamanıza engel olabileceğinden dolayı çalışma odası, canlılık verici etkisinden dolayı dinlenme mekanları ve yatak odası gibi yerlerde kullanımının çok uygun olduğunu söyleyemeyiz ancak illede kullanmak istiyorsanız bu tür mekanlarda farklı renklerle kombine edip olumsuz yönlerini bastırarak kullanabilirsiniz."

 

MOR

Ruhani bir sitede şunu buldum : "Mor ise dalga boyu en kısa renk olmakla birlikte titreşimi en yüksek olandır. Mor bu özelliği ile güneş tayfının en üstüne yerleşmiş renklerin tacı gibidir. Bu yüzden kutsal ve ulvi bir katı simgeler mor."

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı ve asil ruhlu kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır da denebilir.

"Mor renk, açık tonlarda ilham ve güven verici etki gösterirken, özellikle koyu tonlarda, mor rengin insanda meydana getirdiği asalet duygusu, bazı insanlarda küstahlık, kabalık ve hatta kavgacı bir yapıya da neden olabilecek şekilde etki gösterebilir. Hüzün, üzüntü ve depresyonu çağrıştıran etkileri de vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, bu nedenle, depresyona yatkın kişilerin, ruhsal sorunu olanların, alkoliklerin ve madde bağımlılarının olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır."

 

PEMBE

Pembe ise rahatlatıcı bir renk olduğu için ağrıları hafifletiyor. Renklerin enerjisinden yararlanmak için ille de o renkte bir kıyafet giymeniz gerekmiyor. Söylenene göre bir taş, obje ya da sadece düşünerek o rengin enerjisini alabiliyormuşuz. Ağrımız olduğunda pembe şeyler düşünmek yardımcı olabilirmiş yani. (DÜŞÜNMEDİ)

Pembe seven insanlar duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.

Pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle, pek çok mağaza ve markette kasiyerler pembe giymektedir.

"Bu etkilerinin yanında, çalışma ortamları için çok uygun bir renk olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü, çalışanların üretken olmaları gereken iş ortamlarında pembe rengin ağırlıklı kullanımı çalışanlarda rehavete neden olabilir."

 

LACİVERT

Anlamı: Uyum ve Başarı

Mavinin koyu tonlarından biri olan Lacivert düşüncenin rengidir. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir.

Düşünce gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırır. Düşünce gücünü arttırıcı etkilerinin yanında hafızayı da güçlendiricidir. Lacivert renk pijama giyenlerin rüyalarını daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir.

" İnandırıcı ve karizmatik görünmek isteyen iş ve siyaset dünyasındakiler için vazgeçilmez bir renktir. Aynı zamanda, fazla göze batmayan bir renk olduğu için toplum içinde çok göze batmak istemeyenler de laciverti tercih edebilirler."

 

KAHVERENGİ

Kahverengi toprağın ve doğallığın rengidir. Ciddiyet, dayanıklılık, sadelik, dostluk ve metanetin sembolü olarak kabul edilir. Toplum içinde rahatlığı sağlar. Sosyal denge simgesidir. Zihin üzerinde etkilidir. Lacivert gibi bu da çok dikkat çekmeyen bir renktir.

Kahverengiyi seven insanların duygusal yönleri ağır basar. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarlar. Sakinliği ve sadeliği severler, fakat yalnızlıktan hoşlanmazlar.

"Özellikle toplum içinde rahatlık ve güven verir. Zihni faaliyetleri destekler. Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için faydalıdır. Ayrıca, çocuklarda yardım sever olmayı ve yaptığı işi sağlamlaştırmayı teşvik eder."

 

BEYAZ

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Uzak Doğu Asya ülkelerinde ve özellikle Çinliler arasında beyazın matem rengi olduğuna inanılmaktadır.

Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için, beyaz renk başta hastaneler ve ilaç firmaları olmak üzere sağlık alanında oldukça sık kullanılır. Hatta dikkat ederseniz neredeyse bütün ilaç kutuları beyaz renktedir.

Giysilerinde beyaz renk tercih edenler çevrelerince daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar. Ayrıca, insanı olduğundan daha genç gösterir ve çoğu zaman makyaj yapmaktan daha etkilidir.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

 

#renk #karakter #seninrengin #test #ensevdiğin #mavi #kırmız #beyaz #sarı #turuncu #kahverengi #siyah

37 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör