• ozanakbas

Senin Rengin Ne


Bir önceki yazı:

https://www.yanliskonsept.com/single-post/2018/11/04/Renkler-yere-bak%C4%B1yor-y%C3%BCrek-yak%C4%B1yor

devamı niteliğinde şimdi size bir sorum var:

Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra, kendinizi en yakın hissettiğiniz renk hangisi olacak acaba?

Eğer bir renkle yazılarda var olandan farklı nedenlerle bir yakınlık kurduğunuzu düşünüyorsanız, o nedenleri de yoruma alalım :)

Evet başlayalım:

SİYAH

Anlamı : Korku, Yas, Asalet

Bu aslında bir renk değil. Bu renksizlik. Yani hiçbir ışığı yansıtmayan yüzeylerde, ya da ışık almayan ortamlardaki görüntü. Doğada siyah renk yoktur, renk göstermeyen yüzeyler vardır. Halk arasında yine de siyah renk olarak kanıksanmıştır.

Çoğu toplumda ölümü çağrıştırdığından karamsarlık, yalnızlık, matem, terk edilmişlik, melankoli gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Cenazelere siyah giyinip gidilmesi de bundandır. Fakat siyahın tam tersi olan bir etkisi daha var ki bu da asalete referans göstermesidir. Takım elbisede siyahın çok tercih edilmesi de bundandır. Bir resmiyet ve mesafe içerir. Karanlıkta gördüğümüz tek şey siyahtır mesela, odadaki hiçbir şeyi göremeyiz bunun bilinçaltımızda oluşturduğu çağrışım da gizemliliktir. Hırstır, meraktır.

Siyahı seven insanlar, emin adımlarla ilerlemek isteyen, hırslı, bazen inatçı ama her zaman insanlarla kurması gereken mesafeyi iyi bilen insanlar oluyormuş. Uzak ama güçlü bir figür. Dingin ama farkında.

"Siyah renk, kendine güveni ve konsantrasyonu arttırıcı etkilerinin yanında inatçılığa ve aşırı hırsa neden olabilen bir renk olduğundan sürekli kullanmak yerine hayatımızda doğru ve dengeli bir şekilde kullanmak daha isabetli olacaktır. Aslına bakılırsa, renklerin kullanımındaki ihtiyaç odaklı tercihler ve denge her renk için geçerlidir."

KIRMIZI

Doğadaki en sıcak renk olarak bilinen kırmızı (aynı zamanda da en sevdiğim renktir hehe ) Kırmızı renk, duygusal olarak en yoğun renk olup, insanın kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Kırmızı, bir ortamda gözün en çok dikkatini çeken renktir. Bu yüzden de kırmızı giyen kişi ağır ve iddialı görünür. Aynı zamanda aşkla, kanla, libidoyla da eşleştirilen bir renktir. İç çamaşırı sektöründe bile özel bir anlamı var bu rengin. Fakat en dikkat çekici kullanım alanlarından biri de ticari amaçları. Operatör şirketleri ve fast-food firmaları, ana renk ya da yan renklerden biri olarak kırmızıyı sıkça kullanılırlar.

Kırmızıyı seven insanların atak, güçlü, kendinden emin, aşksal ve sevgisel bir karakteri vardır.

"Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İnsana hareketlilik kazandırır ve mutluluk verir. Bu özellikleri ile hüzünlü olanları neşelendirmeye yardımcı olur. Kansızlık, soğuk algınlığı ve felç gibi şikayetleri olanların tedavisini destekleyici olarak kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, gerginlik ve yüksek ateş gibi olumsuzluklara da zemin hazırlayabileceği için uzun süreli ve yoğun kullanımdan kaçınmak gerekir."

MAVİ

Mavi renk, hava ve denizin rengi olup, günlük hayatımızda en sık gördüğümüz renklerden biridir. Duygusal olarak, kırmızının tersi bir etki yaratarak kişiyi dinlendirir, huzurlu hissettirir.

İnsanı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle, bazı okullarda mavi renk kullanılmaktadır. Dinlenme mekanları ve yatak odası için de uygundur. Sakinleştirici etkilerinden dolayı çalışma mekanlarında kullanılmamalıdır.

Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.

Mavi çok yoğun olarak ya da koyu tonlarda kullanılırsa insana sıkıntı verebilir. Açık mavi ise buzu çağrıştırır ve insanda soğukluk ve yalnızlık hissi uyandırabilir. Mavi güvensizliğe, aşırı duygusallığa ve tembelliğe neden olabilir. Bundan dolayı, karamsar kişiler