• ozanakbas

Moskova Metrosu Duvarları


Dünyanın en büyük metro sistemlerinden biri olan Moskova metrosu sarayları yahut müzeleri aratmayacak tasarım unsurlarına sahip. Mermer ve granit duvarlar, bronz kolonlar, gösterişli avizeler Rusya sokaklarının altında görebileceğiniz dokulardan sadece birkaçı.

Bütün ününe rağmen Moskova yönetimi profesyonel fotoğrafçıların bu mekanları fotoğraflamasıa izin vermiyor. Fakat 2014 yılında, fotoğrafçı David Burdney’e bu yetki verildi ve bu istasyonların dünyayla paylaşılmasının önü açılmış oldu. Gece metro hattı kapandıktan sonra her durak için uygun ışıklandırma ve insanların olmadığı bir perspektif sağlanarak çekimler gerçekleştirildi.

Fotoğrafçı Burdney’nin bu mekanlara olan ilgisi, temelini bu metro ağının Rus tarihindeki yerinden alıyor. İlk olarak 1935’te “insanlar için saraylar” ünüyle açılan metro durakları Komünist propogandanın bir elemanı olarak tasarlandı. Dönemin lideri Joseph Stalin yaklaşık 75,000 işçi ile hükümetin insanlara verdiği önemi vurgulama gayesiyle bu istasyonları inşa ettirdi.

Kristal avizeler ve kobalt mavisi camlar, kırmızı mermerler, şahane bronz kolonlar ve detaylı tavan alçı rölyefleriyle insanlara metro beklemeyi daha kolay kılan durakların, türünün tek örneği olduğu kesin.

Bugün, Moskova metrosu günde yaklaşık 200 istasyondan, 9 milyon insana toplu taşıma olanağı sağlıyor. Yapılması planlanan birçok uzantıyla, 2020 yılında dünyanın en geniş metro ağı olma hedefine doğru ilerliyor.

Yazının orijinaline yayınını yine benim yaptığım dressyourwall.net isimli, Artstone Panel Sistemleri tarafından işletilmekte olan, teknolojik, edebi, sanatsal ve başka birçok yönden duvarı ele alan bir blog olan, dressyourwall.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu noktada yine Artstone'a ait birkaç üründen bahsetmek isterim:

19. yüzyıldan, 20. yüzyılın özellikle ilk yarısına kadar iyiden iyiye ön plana çıkmış bu süslemeli, gösterişli ve güçlü tasarım anlayışı günümüzde modernizmle harmanlanmış, minimal ve retro tarzla birleşmiş olarak iç mekanlara taşınmaya devam ediyor. Duvarların bu asaleti ve zevki yansıtan anlayışı günümüzde birtakım duvar panelleriyle de sağlanabiliyor. Mesela artstone’un son duvar paneli serilerinden “karoart“; Haussmann Paris’ini, Versailles’ı, klasik ve romantik iç mekan duvarlarını, mekanlarınıza taşıyarak, tasarıma değişik bir boyut ve güç katıyor.

karoart / versailles

photo credit: David Burdney

source: archdaily.com

source: dressyourwall.net

#mimarlık #metro #tasarım #duvar #yüzey #artstone #malzeme #mimar #tarihi #desen

24 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör