• ozanakbas

Covid19 Takip Sistemi İçin Google ve Apple İş Birliği
Geçtiğimiz cuma günü Apple ve Google, yeni tip koronavirüsün yayılımını takip edebilmek için kullanıcıların Bluetooth Düşük Enerji (BLE) iletimleri ve sağlık kuruluşlarından onaylı uygulamalar aracılığıyla veri paylaşmasına izin veren bir sistemi duyurdu. Bir dizi belge ve teknik incelemede yer alan yeni sistem, gönüllü bir temas izleme ağı oluşturmak için kısa menzilli Bluetooth iletişimlerini kullanacak ve birbirlerine yakın olan telefonlarla bir veri havuzu oluşturacak. Halk sağlığı otoriteleriyse bu verilere erişecek ve uygulamayı indiren kullanıcılardan COVID-19 teşhisi konanları sistemde belirtebilecekler. Sistem ayrıca, virüs bulaşmış bir kişiyle yakın temas halinde olup olmadıkları bilgisini de uygulamayı indiren kullanıcılara sunacak. Apple ve Google, Mayıs ayı ortasında birtakım iOS ve Android API'si tanıtarak resmî sağlık uygulamalarının bunlara uyumlu olduğundan emin olacaklar. Bu aşamada, kullanıcılar, bu ağa katılmak için, bir uygulama indirmek durumunda olacaklar ki bu güvenilir verilerin oluşması sürecini uzatabilir. Ancak API'nin tamamlanmasından sonraki aylarda dünya devi bu iki şirket, iOS veya Android telefonu olan herkes için erişilebilir bir seçenek olarak, temel işletim sistemine izleme işlevselliği oluşturmaya çalışacaklar.

Kendi websitelerinden yaptıkları açıklamada Apple:

"Apple ve Google’da hepimiz, bu sürecin iş birliği içinde dünyanın en acil sorunlarından birini çözmemiz için hiç olmadığı kadar önemli bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Geliştiriciler, devletler ve kamu sağlığı tedarikçileri ile yakın bir iş birliği içinde çalışıp teknolojinin gücünden yararlanarak tüm dünyada COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmayı ve günlük yaşamda normale dönüşü hızlandırmayı umuyoruz. "

ifadelerine yer verdi ama veri toplamak deyince, Google, Apple deyince tabii akıllara sorular geliyor.


ENFEKTE OLDUĞUMU NASIL DUYURACAĞIM?

Yayımlanan belgeler bu noktada çok detaylı değil. Spesifikasyonda, sadece onaylanmış teşhislerin uyarı oluşturmasını sağlamak ve yalnızca meşru sağlık hizmeti sağlayıcılarının bir teşhis gönderebileceği gibi ifadeler var. Yani öncelikle hastanın rızası gerekecek, sonrasında da sağlık yetkilileri anonsun tuşuna basabilecek.

TELEFON BU SİNYALLERİ NASIL GÖNDERİR? Kısa cevap: Bluetooth. Bluetooth Düşük Enerji (BLE) sürümü kablosuz kulakiçi kulaklıklarınızla aynı sistem üzerinden çalışıyor, bu da pilinizi oldukça belirgin bir şekilde tüketmeyeceği anlamına geliyor. Bu özel sistem, BLE Beacon sisteminin yıllardır kullanılmakta olan ve telefonlar arasında iki yönlü kod değişimi olarak çalışmak üzere değiştirilmiş bir sürümünü kullanacak.


HACKERLAR TÜM VAKALARIN LİSTESİNİ BURADAN ELDE EDEBİLİR Mİ?

Eğer bu sistem aracılığıyla pozitif test sonuçları paylaşılırsa birisinin anonimliğini garanti etmek de zor olacaktır. Ancak bu, her koşulda yapılması zor bir parametre. Sosyal mesafe pratiği ile, hepimiz kişisel irtibatlarımızı sınırlıyoruz, bu nedenle belirli bir günde enfekte bir kişiyle temasımız olduğunu öğrenirsek, potansiyel kaynakların listesi zaten oldukça kısa olacaktır. Bazı açılardan, bu değiş tokuş iletişim izlemenin doğasında var açıkçası. Ama teknoloji sistemleriyle istenmeyen sonuçların bir nebze önüne geçilebilir yine de. GOOGLE, APPLE VEYA HACKERLAR UYGULAMAYI NEREDE OLDUĞUMUZU ANLAMAK İÇİN KULLANABİLİR Mİ? Sadece çok özel koşullar altında. Birisi proximity ID'lerinizi topluyorsa ve bu esnada pozitif tanınızı paylaşmaya karar verirseniz, potansiyel olarak bu proximity ID'lerin tespit edildiği belirli bir yerle sizin bağlantınızı kurmak için kullanabilirler. Ancak, Apple'ın veya Google'ın sizi doğrudan bir haritaya yerleştirebilecek bilgileri paylaşmadığını unutmayın. Google ve Apple zaten nerede olduğunuzu biliyor olabilir, ancak bu bilgileri bu veri kümesine bağlamıyorlar. Bu nedenle, bir saldırgan bu bilgilere geri dönebilse de, telefonunuzdaki uygulamaların çoğundan daha azını öğrenir. TELEFONUMUN BUNU YAPMASINI İSTEMİYORSAM? Uygulamayı yüklemeyin ve işletim sistemleri yaz boyunca güncellediğinde "kişi izleme" ayarını kapalı bırakın. Apple ve Google, katılımın isteğe bağlı olduğu konusunda ısrar ediyor ve kişi izlemeye katılmak için proaktif adımlar atmazsanız, telefonunuz da sistemde yer almaz.

Kaynaklar:

https://www.apple.com/tr/newsroom/2020/04/apple-and-google-partner-on-covid-19-contact-tracing-technology/

https://www.theverge.com/2020/4/10/21216715/apple-google-coronavirus-covid-19-contact-tracing-app-details-use

https://techcrunch.com/2020/04/10/apple-and-google-are-launching-a-joint-covid-19-tracing-tool/


8 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör