• ozanakbas

Spotify mı, Apple Music mi?


Çoğu arkadaş grubunun bitmek bilmeyen tartışmalarından bir tanesini yanlışkonsept'te ele almazsak olmazdı! İşin içine müzik girdikten sonra konsept her türlü doğru anlaşılmıştır diye düşünmekle beraber yine de birtakım verilere dayanarak bu tartışmalar sonucunda google'a "spotify mı apple music mi?" diye yazanlara kaynak teşkil etmek ve bir fiyat/performans datası sunmak istedim.

 

Üye Sayısı

Dünyada streaming music klasmanında iki büyük dev; spotify ve apple music. Birinin temeli var aslında, arkasına "babam sağ olsun" yazdırabileceği dev bir "apple" ismi. Diğeri ise kendini geliştirip, ilklere imza atıp, çizgisini bozmamak ve şımarmamak gibi davranışlarla dünyada bilinir olmayı başardı. Nasıl başarılı olduklarını bir kenara koymakla beraber, ikisinin de dünya genelinde büyük kitleler tarafından tercih edildiği ortada.

Toplam abone sayıları söz konusu olduğunda, Spotify talep üzerine yayınlanmış müziğin tartışmasız kralı. İsveç doğumlu servisin, mevcut piyasaya öncülük etmesinde onlarca milyonlarca ücretli kullanıcı ve sayısız milyon ücretsiz kullanıcıya teşekkür etmeli. Ancak, Apple'ın popüler iOS ekosistemine tam entegrasyonu ve üst düzey özel yayınlarıyla tanınan ürünü Apple Music, Spotify’ın hemen ensesinde soluyor.

Apple’ın yayın hizmeti, kurulduğu günden bu yana dinleyicide etkileyici bir artış sağladı. Spotify’ın ödeme yapan kullanıcı sayısının yaklaşık yarısını topladı ve şimdi Spotify’dan dokuz yıl sonra Haziran 2015’te hayata geçmesinden bu yana yaklaşık 40 milyon aboneye ulaştı. Aslında, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde en popüler ücretli akış hizmeti.

"Spotify açık ara aabi" diye konuşanlar çok da böyle dan dan dile getirmesinler. Bazı sayılar da kendileri adına konuşuyor şimdi. Fakat evet, hala Spotify önde. Eğer daha çok tercih edilmek üzerinden bir başarı skalası oluşturacaksak Spotify daha başarılı demekte özgürüz.

 

Değer

 

Müzik Kütüphanesi

Apple Music ve Spotify'ın her ikisi de büyük kütüphanelere sahip, ancak Apple, Spotify'ın "35 milyondan fazla" şarkısına karşı 45 milyon parça ile daha fazlasını iddia ediyor. Yine de, her iki kütüphanenin de dev bir "bana özel" parçası yoktur. Apple, yüksek profilli albümleri (Chance The Rapper'ın “Coloring Book” ve Taylor Swift'in “1984”) diğerlerinden aylarca önce sunarken, bir süredir özel bir şey sunmadı.

 

Müzik Kalitesi

Apple, şarkılarının yayınladığı bitleri resmi olarak açıklamamıştır, ancak yerel olarak kaydedilen dosyalar, iTunes'dan satın alınan parçalarla aynı format olan 256 kbps AAC dosyaları olarak tespit edildi. Spotify, Ogg Vorbis formatında üç farklı hızda (~ 96 kbps, ~ 160 kbps ve ~ 320 kbps) sunuyor; tabii, en yüksek kalibreli şarkıların erişimi ücretli Premium abonelerle sınırlı.

 

Erişim

Müzik çalabilen hemen hemen her cihazda (telefonlar, tabletler, bağlı cihazlar ve PlayStation konsolları dahil) mevcut olan Spotify, etkileyici bir genişliğe sahip. Apple Müzik tüm Apple cihazların (iPhone, iPad, Mac, 4. Gen Apple TV ve Apple Watch) yanı sıra PC ve Android cihazlar, Mac ve PC'ler ve Apple CarPlay ile otomobilde de bulunabilir.

Spotify, Apple'ın yeni çıkacak olan Siri tabanlı Homepod hoparlöründe bulunmayacak ve Apple'ın dijital asistanının Apple Music dışındaki herhangi bir hizmeti kontrol edemediğini belirtmek isterim. Yani, Siri'nin DJ'iniz olmasını istiyorsanız, Apple Müzik ile sınırlısınız.

Oyuncular, PlayStation ve Xbox One konsollarına bağlanabileceğinden Spotify'a oy veriyor. Yakın zamana kadar, Xbox oyuncuları Microsoft'un Groove Music'ine güvenmek zorundaydılar, ancak bu hizmet Aralık ayında bitecek ve Microsoft, kullanıcıların çalma listelerini Spotify'a taşımasına yardımcı oluyor bile.

 

Sosyal Medya

Spotify, en net farklarından biriyle, arkadaşlarının birbirlerinin dinleme alışkanlıklarını takip etmelerine ve şarkılara bağlantılar göndermelerine olanak veren Facebook hesabı entegrasyonu ile sosyal paylaşımda öne çıkıyor. Apple Müzik, iOS 11 ile, arkadaş eklemenizi ve dinledikleri albümlerin yanında kendi profil ikonlarının gösterilmesini sağlayan bir sosyal entegrasyon sundu. Kuşkusuz, bu bazıları için çok kolay olabilir ve Apple Müzik'e gitmeleri için bir neden sunabilir.

Bir dipnot (bence kazananı belirliyor): Türkiye'de apple music Instagram'da story paylaşımına henüz izin vermiyor :)

 

Tasarım

İOS 10 dönemi yeniden tasarlanan Apple Music parlak bir estetik, okunması kolay büyük resimler ve bloklu metinlere odaklanır. Spotify, yıllar önce çıkardığı ve şu an hala imza renkleri olan siyah-ve-neon-yeşil estetiğini koruyor.

Bununla birlikte, her iki uygulamada da, hazır çalma listeleri gibi belirli özellikleri bulmak için çok fazla şeye dokunmak gerekiyor sanki. Burada dev bir kullanım farkından söz etmek çok mümkün değil.

#apple #applemusic #spotify #music #playlist #karşılaştırma #müzik #şarkı #parça #kalite #üyelik #premium

4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör