• ozanakbas

Kara Cuma Nedir, Neden Karadır?


Her geçen yıl daha çok kalıplaşan, terimleşen ve yeni bir milli bayram gibi konuşmalarda kendine yer edinen bir konsept var artık ülkemizde. Aslen buralı olmasa da konsepti bağrımıza basmış, kullanmaya başlamışız gibi görünüyor. Duyuyoruz yine de orada burada, neki bu, nereden çıkmış diye. Ben de bir iki ufak trivial bilgi derlemek istedim sizler için.

Amerika'da Şükran Gününden sonraki gün gerçekleşen çılgın alışveriş gününe verilen isimdir Kara Cuma. Orijinal olarak Kara Cuma denmiştir çünkü o kadar çok insan alışverişe çıkıyor ki bu tarihte birçok trafik kazası ve hatta şiddet olayı gerçekleşiyor bu günde. Bu çılgın alışverişin nedeniyse, onlarda hayli önem verilen Christmas tatilinden önce tüm hediyelerin alınmak istenmesi ve Walmart, macy's, target gibi büyük retailer firmaların müşteri çekmek için büyük indirimlere girmesi. Araç yollarında ve kaldırımlarda tabiri caizse insan selleri oluşturan bu kara gün ticari mekanlar için pozitif bir anlam taşıyor esasında.

Walmart 2018 Kampanya Reklamı

Walmart 2018 Kampanya Reklamı

Peki o zaman neden kara deniyor?

Dow Jones tarihin en yüksek düşüşü olan 22 puanla Kara Pazartesi diye anılan 19 Ekim 1987 Pazartesi'yi takvimlere kazımıştı. Aynı şekilde hisselerin dibi görmesiyle "Great Depression" diye isimlendirilen 1929 krizi de bir perşembe günü yaşanmıştı ve buna Kara Perşembe adı verilmişti. Bu alışveriş çılgınlığını da bu kara lekelerin bir antitezi gibi görerek aslında ironik ve sarkastik bir anlam kazandırmak isteyen işletmeler afişlerinde "Black Friday" tabirleriyle, "böyle ucuzluk olmaz, neredeyse kriz gelmiş de batıyormuşuz gibi satıyoruz" mesajı vermek istemişlerdir.

Yine de kapitalizmin doruklarını yaşatan ve her yıl gerçekleşen bu indirim günü, insanoğlunun vandalizme, şiddete, açgözlülüğe, izdihama ne kadar hazır olduğunu kanıtlar nitelikte olduğundan "kara" kelimesi biraz da literal kalıyor bana göre.

Şu ana kadar benim duyduklarım arasında en kötüsü olan 2008 Black Friday'ini ele alalım mesela. New York Walmart çalışanı Jdimytai Damour uzun boylu ve iri yapılı bir adam olmasına rağmen, kapıları kırarak içeri akın eden 2000 kişinin altında ezilerek can vermiş. 11 diğer müşteri de bu olayda yaralanmış, hamile bir kadın dahil.

Peki bu Kara Cuma Türkiye'ye nasıl ulaştı?

Çok da garip bir durum değil bana kalırsa, geçenlerde evlenmek üzere olan bir gelin adayı hanımefendi arkadaşına "will you be my bridesmaid" yazan bir hediye kolye kutusu gibi bir şey yollamış, bunun fotosu çıktı karşıma. Ne görürsek implement etmeye zaten bayılıyoruz ülkece bilirsiniz. Ha bu Kara Cuma olayından faydalanıyor muyum, evet faydalanıyorum, geçen sene bir sürü mobilya eksiğimi uygun fiyatlara internetten sağladım bu indirimlerle. İlk olarak 2014'te alışveriş haftası kapsamında birkaç AVM için planlanmış bu Cuma etkinliği Türkiye'de. Başarılı olduğunu gören özellikle online alışveriş mecraları hemen atlıyor tabii.

Şimdiki yıllarda en yüksek satışlar da online olarak yapılıyor zaten. (ki bizim gibi aşure için bile izdiham yaşanan bir ülkede, sokaklarda bu indirimlerin çok yaygın olmaması bence iyi bir şey. Evlerden, internet hızı yüksek olan kazansın, kimsenin canı yanmasın diye düşünüyorum) Geçtiğimiz yıl, hepsiburada.com rekor bir satış yaparak adından çokça bahsettirmişti. Dakikada 350 ürün satılmıştı hepsiburada'da geçen yıl.

Bu da haberin linki isteyenler için: LINK

Bu hafta bile "efsane hafta" diye çevrilip ufak ufak başlayan indirimlerin tabii en kayda değer ve siber izdiham yaratacak olanları yarın yani 23.11 Cuma günü yaşanacak.

Herkesin mouse'una, modemine kuvvet! Fakat bütçeniz neyse ona göre delirin ha, aman konsepti yanlış anlamayın! :)

#karacuma #blackfriday #hepsiburada #indirim #alışveriş #kapitalizm #shopping #avm #çılgın #izdiham

22 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör