• ozanakbas

#TBT'de bu hafta: Bob Ross, "Bir Neslin İlham Kaynağı"

En sevdiğimiz resim öğretmeni Bob Ross'u hatırlayanlar el kaldırabilir mi? Güzel bir yazı hazırladım size :) Az Bilinen 13 Bob Ross gerçeği için okumaya devam edin!


Toplamda 31 sezon ve 403 bölüm süren resim programında yapılan tablolar şimdi nerede? Satın almak mümkün mü? Bob Ross imzalı bir tablonun ederi ne kadar? Program kaç ülkede yayınlandı, program dışında Bob Ross'un kendi özel çalışmaları var mıydı? Ne gibi çalışmalar yürütüyordu?
Resim Sevinci isimli programıyla dünyada onlarca ülkede resim aşkı aşılayan ve herkeste eline fırçayı alıp harikalar yaratabileceğine dair güven inşa eden ünlü ressam Bob Ross'u 1995 yılında yakalandığı Lenf kanseri sebebiyle kaybettik. Sakin ses tonuyla ve zorlu görünen pastoral tabloları yarım saatlik süre içerisinde kendi teknikleriyle kolay bir şekilde tamamlamasıyla dünya çağında adını duyuran Bob Ross, belki de daha sosyal medya diye bir şey hiç yokken var olan ilk fenomendi.


Ben de bu #tbt yazısında çocukluğumun yaratıcılık kaynağına ve resim yapmanın erişilebilir olduğu inancını bana kazandıran ressama bir saygı duruşunda bulunmak istedim ve size bir "Bob Ross Özel Biliyor Muydunuz?" yazısı hazırladım. Hadi gelin, Bob Ross'la ilgili #funfact'lere birlikte göz atalım:


1- Kıvır Kıvır Saçları Kendinin Değil, PermaRoss'un imzası haline gelen kıvırcık saçları, ekonomik sıkıntılar yaşadığı dönemde tıraşa sık sık para ödememek için yaptırmak zorunda kaldığı perma işlemlerinin ürünü. Şöhrete kavuştuktan sonra, bu saç tipi onunla özdeşleşince, bu tarzı da yaşatmak zorunda kalmış.


2 - Ross'u Keşfeden Kişi Bir Öğrencisi

1982 yılında Ross'un derslerine katılan ve Bob Ross'u şöhrete kavuşturmasıyla bilinen Kowalski, Ross'un sakin sesi ve pozitif mesajlarına hayran kalır ve derslerin birinden kendine bir müşteri edinerek ayrılır Ross'un menajeri ve onu popüler kültür haritasında var eden Kowalski'dir.


3 - Bedavaya Çalışmış

PBS'te 1983'ten 1994'e kadar yayınlanan The Joy of Painting (Resim Sevinci) Ross'un gelir kaynaklarından bir tanesi bile değilmiş. Kanal için ücretsiz çalışan Ross'un asıl geliri, resim malzemeleri ve "nasıl yapılır" video teypleri sattığı kendi şirketi Bob Ross Inc.'mış.


4 - Japonya'da Çok Tutmuş


Japonya'da büyük rağbet gören program günde iki kez yayınlanıyormuş. Bir ziyaretinde Ross neredeyse Japon hayranlarının izdihamına kurban gidiyormuş :)


5 - Mentoru Ross'un İhanetine Uğradığını Düşünüyor


Bill Alexander

Bob Ross'u eğiten ressam Bill Alexander, bu tekniğin kendi icadı olduğunu iddia ederekü Ross'un kendisini kopyaladığını ve ona ihanet ettiğini söylemiş. Asıl canını sıkansa Ross'un ondan daha iyi yaptığını sanmasıymış.


6 - Nadiren İnsan Çizermiş

Menajeri Kowalski'nin FiveThirtyEight'e söylediğine göre Ross'un en büyük sırrı eserlerinde insan konumlandırmayı sevmemesiymiş. Resimlerindeki evlere bakarsanız bacaları olmadığını fark edersiniz diyor Kowalski, çünkü Ross'a göre bacalar insana işaret eder ve eserlerinde buna dair bir işaret olmasını Ross tercih etmiyormuş.


7 - Cebinde Minik Bir Sincap Taşıyormuş

Mutlu küçük hayvanların ara ara konuk olduğu Resim Sevinci programının bazı bölümlerinde Peapod isimli bir sincabı cebinde taşıyan Ross, Peapod'un orada bulnmayı sevdiğini söylüyor.


8 - Programdaki Tabloların Her Birinin Üç Kopyası Var

Toplamda 403 bölüm kaydeden Ross, her bir tablonun üç adet neredeyse aynı versiyonunu üretiyormuş. Bu kopyalardan bir tanesi önden çizilen ve yayın esnasında referans sağlayan sadece kendine ait olan kopya. Yani resimlerin hiçbiri spontane üretilmiyormuş. İkincisi yayın esnasında oluşan kopya ve üçüncüsü yayın bittikten sonra "Nasıl Yapılır?" teyplerinde kullanılmak üzere yaparken gerekli fotoğraf çekimlerinin yapılması için bir asistanla birlikte üretilen kopya.


9 - Ross'un Programlarını Uyku Problemlerine Tedavi Amaçlı Kullananlar Var

Kowalski'nin The New York Times'a söylediğine göre Ross'un sakin, kadife sesi birçok insanın insomnia problemine çözüm sağlamış. Resim yapmanın meditatif etkisi yerine resim yapan adamın sesinin meditatif etkisi oluyor bu da sanırım :) ASMR'leri bilirsiniz. Reddit'in en iyi ASMR sesleri listesinde Bob Ross listedeki yaygın tetikleyiciler arasında yer alıyor.


10 - Tabloları Satılık Değil


18 yaşından itibaren totalde 30000'den fazla tablo yapan Ross, yaşarken hiçbir tablosunu satmadı. Ülkenin farklı yerlerindeki PBS kanalının istasyonlarına hediye edilen tabloları var ancak. Kanal da bunlardan bazılarını açık artırmalarla hayır etkinliklerinde kullanmış Ross'un izniyle. Programda kullanılan eserlerin akıbeti ise şöyle:

"Bob Ross eserleri bizim cam-çerçeve dükkanlarında satılan peyzaj çalışmalarından daha sanatsal değil ama paha biçilmez durumda. Çünkü satılık değiller. En azından televizyon programında yaptığı ve her biri üç kopyadan oluşan tablolar satılık değil. Sosyal medyada “Nerede bu tablolar, nereden alınır?” arayışından esinle resimlerin izini süren New York Times’ın araştırmasında ortaya çıkıyor ki, Ross’un programda yaptığı tablolar Bob Ros Inc. şirketinin Virginia’daki genel merkezinde muhafaza ediliyor."

11 - Aracından 13 Eseri Çalındı

Programın ikinci sezonunda aracından çalınan 13 referans tablodan dolayı piyasada onlarca kara market Ross tablosu türemiş. Ross hiçbir eserini satmadığı halde internette denk gelinen tabloların kaynağının da burası olduğu söyleniyor.


12 - Tabloların Orijinal Olup Olmadığını Bir Tek Kowalski Anlayabiliyor

Peki internette karşımıza bir Bob Ross tablosu çıkarsa bunun orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılıyor? Bu konuda tek uzman Annette Kowalski. Orijinal eseri, fırça darbelerinin yanı sıra sanatçının imzasındaki gizli bir detaydan teşhis edebildiğini söylüyor, bu detayın sırrını vermiyor. Tablo sahte çıkmadığı takdirde sahibine sertifika veriliyor.


13 - Sol İşaret parmağının Bir Kısmı Yoktu

Çocukken ahşap atölyesinde marangoz babasıyla çalışırken sol işaret parmağının bir kısmını kaptırmış fakat bu Ross'un resim kariyeri için herhangi bir engel teşkil etmemiş.Kaynaklar:

https://www.mentalfloss.com/article/510332/35-happy-little-facts-about-bob-ross

https://www.haberturk.com/yazarlar/ayse-ozek-karasu/2507803-bob-ross-tablolari-nerede-merak-eden-var-mi

https://fivethirtyeight.com/features/a-statistical-analysis-of-the-work-of-bob-ross/

https://www.nytimes.com/2019/07/12/arts/bob-ross-paintings-mystery.html

80 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Benim de

YAZI