• ozanakbas

Covid-19'un Dudak Uçuklatan "Dolaylı Bilanço"suCovid-19 vakalarının dışında milyonlarca yan vaka bekleniyor bizi bekleyen süreçte. Bu yan vakalar ise şu şekilde: şiddet, çocuk evliliği, istismar, istenmeyen/beklenmeyen gebelik.


COVID-19 salgınının neye mal olacağı net bir şekilde daha yeni yeni şekilleniyor, ancak uzmanlar olayın insanî maliyetinin olağanüstü olabileceğini tahmin ediyor. UNFPA ve ortakları tarafından yapılan yeni bir analiz, hastalığın neden olduğu ekonomik ve fiziksel bozulmaların kadın ve kız çocuklarının hakları ve sağlığı üzerinde büyük sonuçları olabileceğini gösteriyor. 6 ay boyunca eve kapanılmasıyla, düşük ve orta gelirli ülkelerde 47 milyon kadının modern doğum kontrol yöntemlerine erişememesinden kaynaklı olarak, 7 milyon istenmeyen gebeliğin oluşabileceği düşünülüyor. Yine 6 aylık bir eve kapanma sürecinin 31 milyon cinsiyete dayalı şiddet vakasıyla sonuçlanabileceği de analiz sonuçları arasında. Pandeminin ayrıca kadın sünneti ve çocuk evliliğini sona erdirmek için yürütülen programlarda önemli gecikmelere neden olması beklenmektedir, bu da önümüzdeki on yıl içinde beklenenden 2 milyon daha fazla kadın sünneti vakasına tekabül ediyor. Yine aynı programlarda yaşanacak aksaklıklar, küresel olarak artan ekonomik zorlukların yanı sıra, 10 yılda 13 milyondan fazla çocuk evliliğinin engellenememesi anlamına da geliyor. UNFPA iş ortakları; Avenir Health, Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) ve Victoria Üniversitesi (Avustralya) ile birlikte üretilen bu rakamlar kabaca tahminleri yansıtıyor. Salgının ve sonuçlarının dünya çapında nasıl ortaya çıkacağı konusunda hala çok şey bilinmiyor. Ancak, projeksiyonlar, refahlarını ve haklarını güvence altına almak için acilen çaba gösterilmezse, kadınlar ve çocuklar için yapılan çalışmaların geleceğine yönelik endişe verici bir portre çiziyor.


Bu süreç geçtikten sonra özellikle şiddete dayalı toplumsal problemlerin her zamankinden daha sıkı takipçisi olmak, bu konularda yürütülen çalışmalara her zamankinden daha fazla önem vermek zorundayız. Dünya geneli için hesaplanan bu sayıların sadece birer sayı değil, birer can ve birer birey olduklarının bilinciyle, kadın ve çocuğa yönelik şiddetin önündeki engellerin kaldırılması adına etkili ve büyük ölçekli bir bilinçlendirme faaliyetine girişmek gerekebilir.


Covid19 yeterince kötü ve zorlayıcı değilmiş gibi, bir de sonrasının matematiğiyle uğraşmak durumundayız ne yazık ki her birimiz. Katilimizle, şiddet uygulayanımızla, tecavüzcümüzle aynı evde kapana kısılmış olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsak, şanslıyım, diyip kenara çekilmenin ne demek olduğunu bilelim. Bana kalırsa, hiçbir şey yapmamak da bazen şiddettir.


#umutkal'ın, #farkındakal'ın!

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör