• ozanakbas

Covid-19 ile İlgili Güncel Bilgileri Nerelerden Takip Edebilirsiniz?

Süreç uzadıkça, sabır azalıyor, tolerans düşüyor, küçük bilgilerin yıpratıcılığı ise artıyor. Aynı şekilde bilgi birikiminin hızı da artıyor. Sosyal medya kanalları başta olmak üzere ana akım medya ve diğer bağımsız medya kanallarında yığın halinde güncelleme paylaşımı gerçekleşiyor. Her gün covid-19 ile ilgili gerek söylenti formatında, gerek viral formatta bir bilgi yayılımına tanık oluyoruz.


Çaresi bulundu mu?

Şu organa da zarar veriyormuş!

Şu ülkede şaşırtan oran!

Falanca vakada umut veren gelişme!

Tedavide kullanılacak ilacın etken maddesi falanca ilaçta varmış.

Vaka sayısıyla ilgili ilginç gelişmeler...


gibi başlıklarla endişe/merak karışımı bir duygu silsilesinde basıverdiğimiz linklerden ise genelde çok dişe dokunur veri alamaz duruma geldik. Dijitale iyiden iyiye kaymaya başladığımız bu aylarda birçok website kendi trafiğini artırarak reklam gelirlerini güçlendirmenin peşinde çünkü.


Peki, merak ettiğimiz bilgilere, doğru istatistiklere, yerel ve global ölçekte doğru bilgi akışlarına nerelerden ulaşabiliriz? İşte birkaç kaynak.


1- Worldometers

Artık yaygın olarak kontrol edilen sitelerden biri haline geldi fakat bilmeyenler için bununla başlamakta fayda olacağını düşündüm.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

linkine gittiğinizde sizi dünyadaki toplam vaka / ölüm / iyileşme sayıları karşılayacak. Sayısal verilere en hızlı ve doğru erişimi bu site üzerinden sağlayabilirsiniz. Sitede aynı zamanda aktif ve kapanmış vakaların grafiklerine ve ülkesel bazda dağılımlara da ulaşmak mümkün.


2 - Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Bu tip durumlar krizleri fırsata çevirme peşinde koşan ve başka insanların aciz kalacağı senaryoları bencil emellerince yönlendirmeye çalışan kimseler tarafından manipüle edilebilir. Yani falanca maskenin koruyuculuğuna, falanca ilacın etkisinin olup olmadığına, gerçekten güvenebileceğiniz kanallarda kontrol etmeden inanmamanız hayrınıza olacaktır. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

linkini de bu doğrultuda buraya bırakmakta fayda var. Fakat ne yazık ki WHO Türkiye ofisi websitesi dahi Türkçe dilinde kullanım şansı sağlamamış. Dolayısıyla yerel bilgi kaynakları ve Türkçe kaynaklar için üç numaralı link daha mantıklı bir erişim modeli sağlayabilir.


3 - Sağlık Bakanlığı

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/sss/halka-yonelik.html

Bu linkten en çok sorulan sorulara verilen detaylı cevaplara ulaşabilirsiniz.

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ bu linkte ve https://covid19.saglik.gov.tr/ bu linkte ise ülkemizin güncel sayılara ulaşabilirsiniz.


4 - Google News

Görsel anlamda daha açıklayıcı ve interaktif bir arayüzle ülkeler bazında yayılım ve son durumu incelemenizi kolaylaştıran bir diğer güvenilir kaynak ise Google. Önceki yazılarda Google ve Apple'ın birlikte Mayıs ayında devreye sokmayı düşündükleri bir iş birliği projesinden bahsetmiştim (LINK BURADA). Yani Google zaten çoktan data toplama ve düzenleme işine girişti açıkçası. https://www.yanliskonsept.com/post/apple-google-covid19-takip linkinde ise bu dataya şu an erişim sağlıyor.


5 - Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlığı Sayfası

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına Türkçe ulaşabilmenize yardım edecek bir link olarak da https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/KoronaVirusDurumRaporlari bunu bırakayım. WHO tarafından düzenli yayınlanan raporları ve bildirimleri Türkçe olarak bu siteden okuyabilir ve buluttaki bilgi yığını arasından kendi güncelliğinizi doğru araçlarla sağlayabilirsiniz.


6 - Europe CDC

https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases Bu link ise Avrupa kapsamlı Center for Disease Control and Prevention kurumsal sitesine ait. Bir diğer yabancı dilde de olsa doğrulanmış ve gerçek haber ve bilgi kaynağı olarak bunu da bu yazıda bulunduralım.


Her ne olursa olsun, merakımızı gidermek ve yaşananları takip etmek anlaşılır bir ihtiyaç. Fakat ruhsal durumumuzun akıbeti için her gördüğümüze hemen inanmamak gibi bir alışkanlık edinmemiz şart. Güvenilir kaynaklardan doğrulanmış bilgilere ulaşmak çok önemli. Bundan katbekat daha önemli bir şey varsa o da, güvenilir kaynaklardan doğrulanmış bilgileri yaymak. Öğrendiklerimiz kadar anlattıklarımızdan da sorumluyuz. Herkes bu bilginin kaynağı nedir diye soracak bilince sahip olmayabilir, bir dediğinizin doğruluğuna hemen inanacak kişi sayısı, doğruluğunu sorgulayacak kişi sayısından epey fazla. Bunu aklınızdan çıkarmayın.


#evdekal'ın, #umutlakal'ın ve dorğu bilgileri paylaşın!

9 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör