• ozanakbas

Erzurum'da Kış Tatili


Havalar soğudu ve malum artık "winter is here". Hatta işin tutkunları için sezon çoktan açıldı! (Bu amaçla dünyayı gezen bazıları için hiç kapanmıyor o ayrı :) Fakat biz o kadar global ölçekte hakimiyet kazanamadık henüz konsepte. Yanlış anlamış olmayalım diye, deneyimlediğimiz kadarını, güzide ülkemizin pistleriyle meşhur güzide kış tatili lokasyonu Erzurum'u anlatacağız!

Erzurum bildiğiniz gibi Palandöken Dağı'na yaslanmış, yüksek dağlarla sarmalansa da kendisi de yüksek bir rakımda yer aldığından genelde soğuk ve karlı karelere ihtimal veren ülkemizin doğusunun kıymetli illerinden bir tanesi.

İklimi soğuk olsa da, havaalanında indiğim andan itibaren çok dikkatimi çeken bir özellik olarak, oteldeki personeline, pist alanındaki çalışanlarına ve kent merkezindeki insanlarına gayet sıcakkanlı, misafirperver bir halkı var buranın.

Burasıyla ilgili koyu harflerle yazmak istediğim -çünkü kendi adıma en çok hoşuma giden- şey: şehir merkezi hem havaalanına hem pistlere/dağa aşırı yakın!

Palandöken - Şehir merkezi arası 4km, havalimanı ise 15km uzaklıkta.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Bu merkez içerisinde; Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası'ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı, aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi adıyla anılmaktadır. Palandöken Kayak Merkezin'de slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır.*

2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yaparak hem yerli halkın bu bölgedeki kış turizmini ve gelen turistleri iyice benimsemesine ve bağrına basmasına neden olmuş, hem de Palandöken'i dünyaca bilinen, kayak yapmaya elverişli pistlerden biri olarak haritaya koymuştur.

2000 - 3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezin'deki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken'de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi; Alp disiplini ve snowboard için son derece uygun pistler sunarken; kayak dışında, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için de alternatif oluşturmaktadır.

Konaklama:

Direk pist yakınında, yani dağda, karlar ve puslar arasında güzel oteller mevcut. Fakat özellikle sömestr tatili gibi sezonun en yoğun ve "tuzlu" döneminde gitmek durumundaysanız kafanızdaki maliyeti aşmanızın en büyük nedenlerinden biri konaklama olur. Biz merkezde mütevazı bir otelde kaldık arkadaşla. Anlaşmalı oldukları bir taksi şoförü vardı, yaklaşık 10-15tl bandında bir bedelle gidiş sağlıyorduk piste. Arıyorduk almaya geliyordu, arıyorduk bırakmaya geliyordu. Çok da hoşsohbet, canayakın Erzurumlu bir amcaydı, kendisine buradan selam olsun.

Kaldığımız otelin adı, Otel Kervansaray idi. Bayağı apartman aslında ama kahvaltısı, çayı, resepsiyondaki görevlisi... Her şeyden memnun kaldık gayet. Oda da geniş ve kullanışlıydı. Biz snowboard yaptığımızdan ekipman, kılıfları, diğer gün içinde ıslanan giysiler çok yer kaplası odada fakat her şey sığdı.

Kayak Tatili Tespitleri:

Bu taksici amca Erzurum'u sevdirmeyi -ki bence çok zor bir görev değil- görev edinerek, son günümüzde balımızı, ekmeğimizi, salçamızı vesaire en güzel nerelerden bulacağımızı da gösterdi bize, hatta tek tek götürüp aldırdı :) Yufkaya benzer bir lavaş ekmekleri vardır Erzurum'un meşhur, arkadaş da ben de 40'ar tane alıp döndük İstanbul'a, öyle güzel. Cağ Kebabı yerken bu ekmeği ikram ediyorlar restoranlarda.

Böyle bir kış tatiline ilk kez gidiyorsanız, "çok soğuk olur" diye düşünüp her şeyi kalın götürmeyin bu arada. Atlet, tshirt, ince sweatshirt, yün çorap, ince çorap... Geniş bir skalada giysi götürün, ve ince ama üst üste giyinmeye gayret gösterin, her bunaldığınızda bir katmandan kurtulmak hem vücut ısınızı sabit tutmanıza yardım eder, hem de teri emen birden fazla katman yaratmış olursunuz. Her bir katmanın arasında kalan hava da termos etkisi yapıyor, bu da benden bir doğa sporları ipucu olsun :) Her şeyi alın yanınıza yani. Siz yine benim yaptığım gibi yapıp termal içlik ve yüz maskenizi götürmeyi unutmayın. Gerçi taksici amca doğru dükkana şıp diye götürüp bizi bekleyiverdi önünde 5 dk. yenisini aldım çıktım mecbur.

Küresel ısınma ve yere düşen kar miktarındaki azaltma kış tatillerinin tadını kaçırabilmeye başladı. Şöyle diyeyim, Erzurum gibi ülkenin en bol kar alan noktalarından birinde bile yer yer kelleşmeler, donmalar ve kaymaya uygun olmayan hatlar vardı. Diğerlerini düşünemiyorum. Erciyes, Uludağ gibi diğer popüler kış tatil noktalarını da görmüş ve deneyimlemiş biri olarak, pist kalitesi, ulaşım kolaylığı, fiyat/performans dengesi olarak Erzurum benim için birinci sıraya yerleşti.

Erzurum'u anlatan ikinci halka yazımda da size kent merkezini, gezilecek yerleri, yemekleri anlatacağım.

Takipte kalın!

Gezi rotalarımızı canlı olarak takip etmek ve tüm ipuçlarını sıcağı sıcağına izlemek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan @yanliskonsept adıyla takip edebilirsiniz!


44 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör