• ozanakbas

Haftasonu Kaçamaklar Serisi - I - Gölcük


Sonbahar boyunca (ve hatta kışın da) ülkenin en büyük iki şehri İstanbul ve Ankara'ya yakınlığından dolayı da yoğun ilgi gören illerden birisi Bolu. Yakınlık neden önemli tabii ki; iki kısa günden oluşan haftasonunda bir yerlere kaçıyorken, bu sürenin kayda değer bir miktarını yolda geçirmek istemeyiz çünkü değil mi? :)

Bolu'da haftasonu kaçılabilecek çok fazla nokta var. Bu yazımda size Gölcük'ü anlatacağım. İnanın bana, (Yedigöller'e gidenler bilir) bu bölgedeki ilgi odağı noktaları ziyaret etmek için en doğru mevsim sonbahar olacaktır.

Haftaiçi izin bile alırım sonbahar aşığıyım tarzı cümleler kuran birisiyseniz sonbaharda milli parklara ya da doğanın yoğun olduğu noktalara yapacağınız seyahatleri haftaiçinde yapmanız faydalı olabilir. Özellikle yine Yedigöller'de en güzel karelere giren güruh halinde tur kalabalıkları fotoğraflarınızı bombalayacaktır.

Neyse Yedigöller'i ayrı bir yazımda ele alacağım. Fakat bu yazı günübirlik bir cennet vaat eden Gölcük Tabiat Parkı üzerine :)

Sağınızda çam, göknar, kayın, gürgen ve karışık türde ağaçlardan oluşan enfes bir orman, solunuzda ise film karelerini aratmayacak bir göl panoraması varken, arabasız, gürültüsüz, kaossuz sakin bir dağ yürüyüşü yaptığınızı hayal edin.

Aslında Gölcük'ten başlayarak takip edebileceğiniz "Gölcük Üçgöl Yürüyüş Parkuru" olarak geçen ve 8-10 ve 14km alternatifleriyle tercih edebileceğiniz bir trekking parkuru da var. Bu parkur üzerinde çeşitli fasiliteler de mevcut.

Gölcük Tabiat Parkı'nda da göl manzarasını yanınıza alarak yemeğinizin keyfini çıkarabileceğiniz bir restoran da mevcut.

Birçok fotoğrafta karşınıza çıkan o yağlı boya parçası görünümündeki evi biz de merak ettik. Kendisi, bölgede bulunan tek yapı ve Devlet Konuk Evi (State Guest House) olarak geçiyor. Orman Bakanlığı’na bağlı bir nevi özel misafirhane. Önceleri bu evin yerinde ahşap bir yapı varmış ancak Gölcük Gölü‘ndeki su seviyesinin yükselmesi sonucu çürümeye başlayan ev yıkılmış ve yerine sağlam bir altyapıyla bu konaklama yapısı inşa edilmiş.

Konaklama:

Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla direk Gölcük Gölü'nü deneyimleyeceğiniz bir konaklama mevcut değil bölgede. Birtakım bungalovlardan bahsedildiğini biliyorum fakat denemediğim bir tesisi önermiş olmayayım, araştırmanızda fayda var. Biz cumartesi sabahtan Abant'a gidip, Abant'ta dağ manzaralı nefis bir odada konakladıktan sonra Pazar sabah Gölcük'e gelerek günübirlik bir geziyi haftasonu kaçamağına çevirmiştik. Böyle bir alternatifi de şiddetle öneririm.

Başka günübirlik yerlerle de kombine edebilirsiniz Gölcük Tabiat Parkı'nı.

İnanın sadece 2 saat bile yürüseniz şu gölün etrafında. Rastgele karelerde deklanşöre bassanız, elde edeceğiniz albüm, dinginlik, birkaç ay sizi kent kaosunda idare edebilir :)

Nasıl Gidilir: Ulaşım: Bolu’nun 13 km güneyinde bulunan Gölcük Tabiat Parkına, özel araçlarla gidilebildiği gibi Bolu şehir merkezinden kalkan Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bolu Belediyesi Halk Otobüsleri web: www.boluulasim.com Hafta içi Bolu'dan saat: 11.00 gidiş, Gölcük'ten saat: 17.00 dönüş. Hafta sonu ve resmi tatillerde Bolu'dan Saat: 10.00, 11.00, 12.00, 15.30 gidiş, Gölcük'ten Saat: 15.00, 17.00 dönüş. Ayrıca Seben Minibüsleri Tel: 215 76 49 - Kıbrıscık Minibüsleri Tel: 213 68 33

Abant ve oradaki konaklamamızı da ilerki programımızda anlatıyor olacağız, Takipte kalın!

#gezi #seyahat #travel #gölcük #bolu #haftasonu #kaçamak #yakın #ankara #gölcüktabiatparkı

39 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör