• ozanakbas

Gün Işığı Veriminizi Ne Kadar Etkiliyor?


Her sabah kalkmanızı ve her gün çalışmanızı sağlayan nedir? Question&Retain`in (Q&R) İş yeri Mutluluğu Nabız Yoklama çalışmasına göre, yüzde 40`ımız için bu neden, iş yerinde değerli ve desteklenmiş hissediyor olmak; Yüzde 19`umuz için entelektüel sınanma imkanı sağlaması; ve yüzde 12 içinse, ödeme ve faydalar gibi nedenler bizi ehr sabah kalkıp çalışmaya hazırlıyor.

Ancak, mesele sadece insanlar, iş ya da parayla ilgili değil. Dünyanın en büyük işyeri işlevselliği değerlendirme platformu olan Leesman tarafından toplanan veriler, fiziksel çalışma ortamının genel olarak çalışanların memnuniyet düzeylerini yükseltmede bir rol oynadığını önermektedir. Dünya genelinde 250.000 çalışanın araştırmasına katılanların yüzde 85,1`i, iş yerinin tasarımının önemli olduğunu belirtiyor; ancak insanların yalnızca yüzde 56,7`si işyerinin tasarımının katkılarıyla üretken bir şekilde çalışabildiğini düşünüyor.

İş yerinde başarısızlığın kilit noktası, doğal ışığın uygun şekilde tedarik edilmemesidir. Leesman`ın çalışma ortamlarını kıyaslayarak yaptığı araştırma; 69 ülkeden çeyrek milyon çalışanın yüzde 75.8`i, doğal ışığın önem taşıdığını ancak yalnızca yüzde 56.9`unun iş yerinde bu anlamdaki durumdan memnun olduğunu açığa çıkarıyor.

Bütün bunlar dışında, son birkaç yıldaki International WELL Building Institute, Human Spaces ve World Green Building Council araştırmaları, çalışanların katılımı ve verimliliği açısından doğal ışığın önemini ortaya koyuyor.

Bütün canlıların düzgün işlev gösterebilmesi için ışığa ihtiyacı vardır. Bitkiler fotosentez için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar, çoğu canlı görmek için ışığa ihtiyaç duyar ve insanlar uyku düzenlerini ayarlayabilmek için gün ışığına ve karanlığa ihtiyaç duyarlar. Çoğu hayvan ve bitki, bir circadien ritimle (biyolojik saat) yönetilir. (Çevremiz ve yaşadığımız alanlarda güneş ışığından etkilenerek bazı fonksiyonlarımızı otomize eden biyolojik bir süreç.) İşte bu biyolojik saatin bozulması, sağlık ve refahımızı olumsuz etkilemektedir - çalışmamız söz konusu değildir.

Bir ofiste çalışırken, çalışanların refahı, katılımı ve üretkenliği için gün ışığı gereklidir. Gün ışığının erişebildiği bir işyeri, iş stresinin olumsuz etkilerine karşı bir tampon görevi görecek ve genel iyilik halini olumlu yönde etkileyebilecek bir dış görünüm sunar. Örneğin Human Space tarafından yapılan araştırmalar, yeşillikler ve güneş ışığı gibi doğal elementlere yakınlığın, yaratıcılığı yüzde 15 ve verimliliği yüzde 6 arttırdığını gösterdi.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı`nın yaptığı çalışmaysa durumu fizyolojik etkileriyle ele alıyor. Doğal ışığın binadaki sakinler üzerindeki etkilerini inceleyerek, Mevsimsel Duygu Bozukluğunun etkilerini azalttığını, görsel netliği ve renk algılamasını artırdığını, uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan ve zihinsel uyanıklığı artıran pineal bezin uyarılmasını sağladığını gösteriyor. Doğal gün ışığı, D vitamini, serotonin ve soğuk algınlığı ve gribi önleyen melatoninin düzenlenmesini destekler, böylece devamsızlığı azaltır. Bir başka araştırma, görüntü kalitesinin ve gün ışığının, pencerelere daha yakın oturan çalışanların işe gitme olasılığını yüzde altı buçuk oranında bir devamsızlık farkıyla fazla olduğunu kanıtlıyor.

Ofislerde mimari tasarım, mobilya seçimi, çalışan koordinasyonu ve korelasyonel yerleşim gibi parametreleri bir kenara koyduğumuzda, çalışan mutluluğunu sağlamanın aslında çok da zor olmadığını görüyoruz. Bütün bu araştırmalar ortaya koyuyor ki, verimli çalışma alanlarının sırrı biraz gün ışığı, biraz da ferahlık...

Yazının orijinaline, yine benim editörlüğümde yayınlandığı bu linkten ulaşabilirsiniz.


21 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör