• ozanakbas

İlişkiniz Toksik mi, Sağlıklı mı?


İlişkiniz sağlıklı mı yoksa toksik mi? Ve bunu nasıl anlarsınız? Bunlar tabii, bir ilişkisi herkes için cevaplaması önemli sorular.

Sağlıklı bir ilişki yaşamınıza güzel bir katkı olabilir, neşe, arkadaşlık, sevgi, sıcaklık ve partnerinizin her zaman yanınızda olduğunun tatlı bilgisi.

Öte yandan, toksik bir ilişki çoğu zaman geldiğini fark ettirmez. Üzücü ve enerjinizi emen ve kendinizi bulaşık havlusu gibi sıkılmış hissetmenize neden olan ve yine de içinden çıkması zor bir döngüye sokan esrarengiz bir drama...

İşte size, toksik mi yoksa sağlıklı bir ilişkide mi olduğunuzu belirlemekte yardımcı olacak 9 soru.

Bir kalem ve kağıt alın, sonucu en son total puanla görün :) Biz size 0 ve 10 olan ekstrem noktaları vereceğiz, siz de bu aralıkta uygun bulduğunuz bir puanla cevaplarınızı bir yere oturtacaksınız. Toplam skor ilişki sağlığınızı belirleyecek.

1- Onun Yanında Ne Kadar Kendinsin?

10 PUAN: Sağlıklı bir ilişkide partnerinin her zaman seni sevdiğini ve sana saygı duyduğunu bilerek, yanında kendin olabilirsin. Kim olduğun, ne sevdiğin ya da seni ilgilendiren şeylerle ilgili hiçbir şey saklamana gerek yok çünkü kabul edildiğini biliyorsun ve alay edilme, küçümsenme korkun yok.

0 PUAN: Diğer taraftan, toksik bir ilişkide kendin olmak tehlikeli bir mesele gibi sanki. Partnerin her zaman seninle birlikte olmak için bekliyor ya da yeterince iyi olmadığını hissetmene neden oluyor. Kendini onlardan bir şeyler saklarken veya söylemekten kaçınırken bulduğunu fark edebilirsin.

2- İlgilendiğin Şeylerin Peşinden Gitme Özgürlüğün Var Mı?

10 PUAN: Kariyer olarak, arkadaş seçimi olarak, hobi olarak ilginizi çeken her şeyle etrafını donatabiliyor musun?

0 PUAN: "X'le konuşmanı istemiyorum.

3- Zor Konuşmaları Gerçekleştirebiliyor musunuz?

10 PUAN: Hiçbir ilişki kusursuz değildir! Kırıldığın, bozulduğun konuları, duyması/söylemesi zor şeyleri ifade ederek sorunları çözebiliyor musunuz partnerinle?

0 PUAN: Konuşup çözmeye çalışmaktansa halının altına mı süpürmeyi tercih ediyorsun? Yutarım bunu da çilekeş ben, bunda da hadi ben susayım... mı?

4-Farklılarınızı Kutlayabiliyor musunuz?

10 PUAN: Ortak noktalara sahip olmak güzel tabii. Peki ya ortak olmayan noktalar? Ondaki o farklılık senin hoşuna gidiyor mu? Öylece olduğu gibi farklı kalsa senin canın sıkılır mı?

0 PUAN: Senin düşündüğün gibi düşünse daha mı iyi? Ya da x konuda farklı düşünüyor olması bir türlü aklına yatmıyor mu?

5-Güven Meselesi

20 PUAN: İlişkiler güven üzerine kuruludur. Bu yüzden bu sorudan tam not alan ilişkiler 20 puan almış olacaklar :) Hayallerinde, korkularında, planlarında, herkesin çekip gideceğini düşündüğün noktada, kara günde partnerini yanında görüyor musun? Onun ağzından çıkan lafın sizin için en doğru amaçla ya da tamamen iyi niyetle çıktığını söyleyebilir misin?

0 PUAN: Her adımda ensesinde olsam yine bir haltlar karıştırıyor olabilir, içim asla rahat değil... mi?

6-Kavgalar Nasıl? :)

10 PUAN: Hissettiğimi onu kırmadan ifade edebiliyorum, o da ben konuşurken beni dinliyor ve esas demek istediğimi anlıyor, buna cevap veriyor.

0 PUAN: Eski mevzular, kişisel zayıflıklar, damar noktalar gündeme geliyor, bazen de biraz bel altından vururuz... mu?

7-Sınırlar Çizebiliyor musunuz?

10 PUAN: Birbirinizin sınırlarına, hassaslıklarına ne kadar duyarlısınız? Yapmasını hoşlanmadığın şeyleri söylediğinde sana nasıl yaklaşıyor? Bu konuyu nasıl ele alıyor, öz saygı ve onurunu korumayı başarıyorsa, sınırlarına saygı duyuyorsa, okeysiniz ;)

0 PUAN: Sınırları ben/o çizerim/çizer, o/ben de bu sınırlara uyar/uyarım. (Tek taraflı sınırlar ve kurallar....)

8-Seni Destekliyor mu?

10 PUAN: Başarabileceğine inanıyorum, kararın ne olursa olsun arkandayım!

0 PUAN: Sen ne anlarsın, yol yakınken dön, hiç bulaşma. Nereden heves ettin vs vs.

9-Seninle Nasıl Konuşuyor?