• ozanakbas

İş Arama Stresini Elimine Edecek 12 Yöntem


Eğer yeni bir mezunsanız, muhtemelen gelecekte izleyeceğiniz yolu ön görmeyi amaçlıyorsunuzdur. Bununla birlikte, yapmaktan hoşlanmadığınız bir işiniz varsa, işinizden ayrılmayı düşünerek yeni bir iş arıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, yeni bir iş bulma süreci pek kolay değil, malum. İlerlemeyi engelleyebilecek engellerin her yerde olduğunu dikkate almanız gerekir. Ancak, bunların üstesinden gelmek için gereken güce sahipsiniz! Belki yaşadığınız strestle baş etmek için başvurulabilecek bütün yollara henüz başvurmamışsınızdır.

Bu yazı iş ararken mutsuz olmanızda sadece dış dünyanın mı payı var, yoksa kendinizle ilgili bazı problemler de sizi etkiliyor mu anlamanıza yardımcı olacak. İşte; iş arama stresiyle baş etmenin 12 yolu!

12- Vakit İsrafına İzin Vermeyin.

Aradığınız mükemmel iş ilanına bir türlü ulaşamıyor da olsanız, sabırlı olmanın faydası var. Zamanınız kıymetli! Aslında çok da heves etmeyeceğinizi düşündüğünüz işlere başvurup, görüşmelere giderek vakit kaybetmeyin! Bu, siz farkına olmasanız da içten içe "ya bu işe kabul edilir ve başlarsam?" stresi oluşturabilir ve istemediğiniz bir hayatı sürme ihtimalinin yarattığı korku iş arama sürecini daha da zor bir hale getirebilir.

11-Kafa Karışıklığınızı Çözmeye Çalışın.

Bir yerlere listeler, hedefler, istekler çıkarın. Mesela bir artı eksi listesi, ya da o an hissettiklerinizi ifade ettiğiniz bir kağıt. Gerçekte ne istediğinizi ayrımsayamamak da bir stres kaynağı olabilir.

10-Kendi Kendinize Konuşun.

Garip geliyor kulağa evet. Fakat yapılan çalışmalar kendimizi tanımakta, bilinçaltından otomatik gelen düşünceleri başka bir bireymiş gibi dinleyip cevap vererek içimizdeki bizle iletişim kurmanın etkili olduğunu söylüyor. En dürüst ve acımasız gerçekleri önce kendinizden duyarsanız, başkalarından duyduğunuzda güçlü yapınız etkilenmeyebilir. Bkz: iş görüşmelerinde güçlü bir imaj çizmek ;)

9-Optimist Kalın.

Hala iş bulamamış olmanız, iş bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Kendinize bunu sık sık hatırlatın. Bu sadece, henüz doğru zaman ve doğru yerin gelmediği anlamında gelir.

Bu aslında, her şeyde biraz böyle değil mi?

8-Sosyal Kalın.

Sosyal çemberinizi genişletmeye çalışın. Yeni insanlarla tanışın, arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla iletişim kurun. Biraz çıtlatın, kendinizi anlatın. Bir gün bir yerde "aa şöyle biriyle tanışmıştım dur sorayım belki ilgilenir." demeyeceğinin garantisi yok.

7-Kayıt Tutun.

Gittiğiniz görüşmelerden sonra notlar alın. Ne yanlış gitti? Ne iyiydi? Neyi açıklarken iyi hissettiniz? Hangi soruyu cevaplarken sesiniz titredi? Ne zaman, hangi firmayla görüştünüz, kimle görüştünüz, nasıl bir insandı? Bunlar daha sonra işe yarayabilir ve daha sonrasında görüşmeyi hatırladığınızda olayları olduğundan daha iyi ya da daha kötü hatırlamanıza engel olabilir.

6-Rutin iyidir. Rutine sadık kalın.

Bir işte çalışmazken geceler gündüzler karışabilir, düzen bozulabilir, rutin yok olabilir. Bu iş arama stresi için iyi değil. Vicdan azabı ve aidiyetsizlik stresi baş gösterebilir.

5-Aktif Olun, Tetikte Olun.

Aslında açık. Dışarda gezinen fırsatları kaçırmamak için farkında kalmak önemli. Sosyal medyadan, haber sitelerinden, kariyer sitelerinden takipten vazgeçmeyin. Günlerdir pek iyi görünmeyen ilanların arasında bir tane "tam sizlik" ilan yer alabilir bir anda.

4-Destekçilerinize Yakın, Köstekçilerinize Uzak Durun.

Bazıları var ki iyilik yaptığını sanıp tüm motivasyonunuzu sıfırlar. "Beterin beteri var" örnekleriyle sizi yanlış yönlendirir, ya da durmaksızın kendi mükemmel işinden bahseder. Küsmeye gerek yok belki ama hayatınızda şu an böyle bir strese çok da gerek olmayabilir. Bir süre sadece... Size uzak Allah'a yakın?

3-Önceliklerinizde Net Olun.

Neyden ne kadar taviz verebilirsiniz? Bu konuda esnemeye ne kadar hazırsınız, bunları yazın bir yerlere. Süreç içindeki stresinizi en aza indirgeyecek hamlelerden biri de budur.

2-Sorunların Büyüklüğünü Objektif Bir Şekilde Saptayın.

Pireyi deve, bini bir yapmayın. Aciliyetlerine göre eksiklerinizi gidermeye bakın. Belki yabancı dil, belki yazılım hakimiyeti. İş ararken kaybettiğinizi düşündüğünüz zamanı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

1-Sabırlı olun.

Kendi kıymetinizi asla sorgulamayın ve sabırlı olun. Sizin sıranız da gelecek bu hayatta!

İş arayan tüm konsepterlara bol şans diliyoruz!

Umarım biraz yardımcı olur bu yazı stres yaşayan, kendini sorgulayan herkese!

Her şeyden kıymetli sizsiniz. Konsepti yanlış anlamayın :)

#iş #işilanı #yeniiş #kariyer #işarama #meslek #CV #portfolyo #işgörüşmesi #karakter #stres #başetme #anksiyete #psikoloji #maaş #zam #terfi #prim

6 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör