• ozanakbas

Eve Kapanan Gezi Tutkunlarına 12 Muhteşem Online Müze Turu

“Kişi bir yere gitmek için değil yeni şeyler görmek için yola çıkar.” der Henry Miller. Seyahat etmek insanın kanına bir kez girdi mi, sabit kaldığı zamanlarda yoksunluk sendromu yaşamaya başlar. Fakat gitmiş olmak için giden bir şeylerden kaçıyordur. Keşfetmek için gidense bir şeyler yakalıyordur. Evet insanevladı bu dönemde hem bulunduğu ülkenin sınırlarına, bulunduğu ilin sınırlarına ve hatta yaşadığı evin sınırlarına hapsolmak zorunda kaldı. Peki, 2020'de bu bir engel mi?


Bence değil!

Gelişen teknolojinin sunduğu imkânlarla bir yeri sanki oradaymış gibi deneyimlemek mümkün artık. Hatta tahminim, bir beş yıl içerisinde artırılmış gerçeklik ve 360-derece teknolojileri iyiden iyiye gerçeğini aratmayacak görüler sunmaya başlayacak. Şimdi bu teknolojinin bugün bize sunduğu avantajlardan biri olan sanal tur özelliklerini karantina döneminde değerlendirmenin tam zamanı değil mi, o zaman? Evde daralan seyahat tutkunları, gelin dünyada kapılarını ekranlardan bize açan 12 müzeye birlikte bakalım.


1 - Louvre
Dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olmakla kalmayan Louvre, aynı zamanda ikonik tarihî eserleri de bünyesinde barındıran bir kültürel miras çatısı. Louvre, Mısır antiklerinden Michalengo'ya geniş bir yelpazeye yayılan sergilerinin en ikonik ve önemli olanlarından bazılarını ücretsiz çevrim içi erişime açtı. Müze içinde 360 derece turu ve eserlere tıklayarak detaylı bilgi edinmek mümkün.


2 - The Solomon R. Guggenheim Müzesi
Ünlü modernist mimar Frank Lloyd Wright'ın ikonik eserlerinden biri olan yapı başlı başına bir görülecek eser olmakla birlikte açılan çevrim içi turla müze içindeki değerli sanat eserlerini de deneyimlemek mümkün. Mondrian ve Picasso gibi ünlü isimler de bu çevrim içi tur üzerinde yerlerini almış durumda.


3- The National Gallery of Art

1937'de Washington D.C.'de kurulan Amerika Birleşik Devletleri'nin Ulusal Sanat Galerisi kamuya ücretsiz erişim sunuyor. Galeri ve sergilerin tamamını online turla gezmek mümkün. Daha önceleri yapılan ders ve sunumların ses ve videoları da müze websitesinde mevcut.


4 - The British Museum

Toplamda 8 milyon objeye ulaşan müze koleksiyonundan kıymetli parçalar Londra'nın "British Museum"unda çevrim içi izlemeye açıldı. Müze aynı zamanda Google Cultural Institute ile iş birliği kurarak Google'ın sokak görünümüyle entegre sanal turlar vaat ediyor.


5 - Smithsonian Ulusal Tarih Müzesi
Yine Washington D.C.'de bulunan Smithsonian Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden bir tanesi olmakla birlikte detaylı bir online tur hazırlamış bulunmakta. Kubbe altındaki avlusuna ve her oda içine 360-derece sanal gözlem sunan müzede Memeliler, Böcekler, Dinozorlar ve Paleobiyoloji gibi holler mevcut.


6 - The Metropolitan Museum of Art
The Met olarak da bilinen müzede 2 milyondan fazla sanat eseri bulunmakta. Çevrim içi koleksiyon müzede bulunan en etkileyici parçaları kapsamakla beraber bu liste; Vincent Van Gogh, Jackson Pollock ve Giotto di Bondone gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Yine Google Cultural Institute ile ortaklaşa çalışan The Met, buradan da birçok eseri görünür kıldı.


7 - The Dali Theatre Museum

İspantya Katalonya bölgesinde yer alan müzedeki eserlerin tamamı Salvador Dali'ye adanmış durumda. Sanal turda Dali'nin erken yaşları ve kariyerini de içeren birçok oda yer alıyor. Dali'nin mezarı da bu yapıda yer alıyor.


8 - NASA
Nasa iki tesisi için çevrim içi tur sunmakta şu an. Birisi Langley Araştırma Merkezi, diğeri de Ohio'da yer alan Glenn Araştırma Merkezi. Houston'daki Uzay Merkezi'nin kendi uygulamasında da artırılmış gerçeklik deneyimleri, videolar, sesli hikâyeler mevcut.


9 - Vatikan Müzesi

Yüzyıllar boyunca gelip giden Papalar tarafından kürasyonu yapılmış Vatikan müzesinde yüzlerce önemli sanat ve heykel eserini içeren geniş bir koleksiyon mevcut. Müze zeminini sanal turla gezmek mümkün.


10 - Ulusal Kadın Tarihi Müzesi