• ozanakbas

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Sit-Com Komedi

İçine kapanık ya da evcimen insanlar iyi bilir. Evde geçirilen zamanların en keyifli olduğu anlardan biri de kaliteli ve orijinal bir dizi bulup, ayakları uzatıp ardı ardına bölümleri sıralamaktır. Bölümler bölümleri kovalarken çeşitli atıştırmalıklar, tercihe göre biraz şarap ya da taze demlenmiş çayla dünyadan soyutlanmanın keyfi çok az şeyde var. Fakat, benzer senaryolar ve kurguların giderek arttığı ve medya üretim hızının neredeyse tüketim hızına yetişemez hale geldiği 21. yüzyılda, bu keyfi tatmamızı sağlayacak prodüksiyonları bulmak da giderek zorlaşıyor.


İşte bu nedenle, televizyon tarihinde kesinlikle özel bir yeri olması gerektiğine inandığım TOP 5 sitcom'u sizler için biraraya getirerek karantina günlerinizde biraz kafa dağıtmanıza yardımcı olmak istedim. Bu 5'i arasında bariz bir ayrım yapamadığımdan dizileri alfabetik olarak sıraladım.


Tabii bu liste benim kendi #eniyisitcom diziler listemin bşaındaki 5'lien oluşuyor. Sizden gelecek "daha iyi" görüşlerini de yorumlara beklerim :)


Mısırlar patlatıldıysa başlayalım;1 - New York Polis Departmanının En Gözde Şubesi: Brooklyn Nine Nine

IMDb: 8.4

Bir polis departmanını bu kadar özgün karakterle doldurursanız olacaklardan da sorumlu olursunuz. Andy Samberg'in yüzünü belleklere yerleştiren ünlü sitcom başlayınca bırakılamayanlardan. Dizi başrolü Andy Samberg aslında İngiliz yapımı Cuckoo'da başarılı bir performans ile baş rolü yürütmekteyken, B99 çekimleri için oynadığı karakterden adını alan dizi Cuckoo'dan ayrılarak (dizinin adı Cuckoo, dizide Cuckoo kalmadı bu neyin olayı diye sormamıza yol açarak) bu başarılı tv show'la ününe ün kattı. Cuckoo'da ondan ayrılan koltuğa da daha sonra Twilight'taki Jakob olarak hatırlayacağınız Taylor Lautner yerleşti. Bu arada bir funfact, Cuckoo'da aynı zamanda Friends'teki Emily olarak hatırlayacağınız Helen Baxendale de yer alıyor. B99'a dönecek olursak; arkadaşlık, güven, aşk, aile olmak, olduğu gibi kabul etmek gibi bir öz temadan yola çıkarak bunun üzerine yerleştirilen bir kısmî absürd polisiye-komedi diyebiliriz sanırım. Geçenlerde birisi bu dizinin jeneriğine Arka Sokaklar müziği koymuştu onu da size hediye bırakıyorum aşağıya :)

2 - Arkadaşlığın Kitabını Yazan Efsane 6'lı: Friends

IMDb: 8.9

Friends üzerine söylenecek çok fazla şey olduğundan hiçbir şey söylemeyeceğim :) BUM! Bıraktım bombayı. Ama şöyle bir şey yapayım, bir kafa karışıklığına açıklık getireyim. Friends ile How I Met Your Mother karşılaştırılamaz, karşılaştırılmamalıdır. İsteyenle, istediği kadar tartışabiliriz :) (#fanboy alert!) Her bir sahnesini ezbere bildiğim bu dizinin hangi sahnelerinin HIMYM'da çalındığını, uyarlandığını, karakterlerin ve aralarındaki ilişkilerin, dinamiklerin nasıl bir manipülasyonla Friends'ten aşorlandığını isteyene anlatabilirim. Onun dışında günümüzde farkındalıklar arttıkça daha çok dikkat çekmeye başlayan cinsiyetçi, ırkçı tonların gündeme gelmesi gibi bir durum da söz konusu Friends için. Bunlar tabii ki, önemli noktalar olmakla beraber biraz zamanına göre değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra başka şehirlerde yaşamaya ve çalışmaya giden birisi için özellikle, hayatın, ilişkilerin, kariyerin ne kadar komplike ve zor olabileceğini, güvenebileceğin, yanında tamamen kendin olabileceğin ve desteklerine gözün kapalı güvenebileceğin arkadaşların olmasının kıymetini ortaya koyan şahane bir tv show Friends. Yani yüzeysel ve kitsch esprilerden ibaret bir popüler kültür üretiminden daha derin ve iz bırakan bir kumaşı var kesinlikle.3 - Contemporary Aile Olma Sanatı: Modern Family

IMDb: 8.4

11 sezonu görünce bu da ne diye düşünebilirsiniz. Fakat Modern Family, gözünüzün önünde çok aşina olduğunuz birçok değişimi yaşayan, doğum, okul, çocuklar, endişeler, aile olmanın içinde barındırdığı tüm çekişmeler, yanlış anlamalar, yardımlaşmalarla bezeli bir aile komedisi. Fakat adından da anlaşılabileceği gibi bu aile günümüzün modern ailesini anlatıyor. Klişe bir aile yapısı beklemeyin yani :) İzlemeye doyum olmayan yer yer güldüren, yer yer ağlatan nefis bir görsel tüketim vadediyorum size :)


4 - Politika Hiç Bu Kadar Sempatik Olmamıştı: Parks & Recreation

IMDb: 8.6

Bu ve bir sonraki dizi aşina olmayanlar için başta biraz tuhaf gelebilir. Fakat kaliteli yapım diye bunlara derim ben. Birçok kişide benimle hemfikir olacaktır sanıyorum. Kahkaha efektleriyle bezenmiş, dış görünüş ya da steryotip mizahı üzerinden kurgulanmamış durum komedileri bu son ikili. Aslında önce The Office'i izleyip, o tadı ve dokuyu bir ekre almış bulunan herkes için Parks&Recreation panzehir gibi gelecektir. Çünkü The Office bittiği saniye itibariyle yoksunluk sendromu başlayabilir :) Bunlara Barış Özcan'ın videosunda da anlattığı gibi Mockumentary deniyor. Yani sahte belgesel. (Ben de buna sahtesel dedim :) Yani oyuncular kameranın varlığından haberdar, hatta aralarda demeçler vererek konuyla ilgili detaylı bilgi sunuyorlar. Seyirci, her şeyin ne olduğunun bilincinde ve farkında olan bir üst göz gibi. Karakterin gizli planını, aklından geçen pis düşünceleri falan hep biliyoruz yani. Bu yüzden çok gerçek, bu yüzden çok insanî ve bu yüzden çok komik bu diziler. Parks & Recreation'da Pawnee'de belediyenin parklardan sorumlu biriminde çalışan aşırı hırslı ve idealist bir kadının, hayatından bezmiş ve hiçbir şey umursamayan memurlar arasında bitmeyen neşesi ve motivasyonuna tanık olacaksınız. Dünyanın her yerinde kamuda çalışmak böyle bir şey herhalde :) (Bir Sır; Alfabetik sıraya göre yerleştirdim ama bu dizi aslında benim için TOP 2'ye giriyor, bilin istedim hehe)5 - Çiğ ve Olduğu Gibi, Bir Ofis Sahtesel'i : The Office

IMDb: 8.9

Üstteki Mockumentary açıklaması orada da bahsettiğim gibi The Office için de geçerli. Aslında Modern Family ve Parks & Recreation ikilisinde de kamera ve karakterler arasında kurulan ilişki The Office'teki gibi. Ama The Office kesinlikle bunun kural kitabını yazmış diyebilirim. Kameraman da senaryoda yeri olan bir oyuncu aslına bakarsanız. Diziyi özetlemek istesem şöyle bir cümle kurabilirdim: Bu kadar mutsuz ve içi geçmiş elemanlarla, kağıt gibi sıkıcı ve düz bir ürün satan bir markanın ofisi, nasıl bu kadar komik olabilir?

Not: olmuş.Barış Özcan'ın sitcomlar ve kahkaha efektleriyle ilgili bu videosunu izlemenizi de öneririm :) Güzel tespitler ve kaliteli medya içerikleriyle ilgili dikkat çektiği güzel noktalar var.BONUS: "NEDEN DEVAMI GELMEDİ" diye ağlatan Mini İngiliz Yapımı: Crashing

IMDb: 7.7

Minicik bir dizi, 6 bölüm. Anlatmama gerek bile yok aslında. kesinlikle gözüm kapalı #underrated diyebileceğim, kenarda köşede kalmış, fark edilmemiş bir komedi. Bittiğinde gerçekten üzüldüm çünkü bir de baktım devamı gelmemiş. Ama olsun bu 6 bölüm, bir Pazar gününüzü mesela keyifli hale getirebilir. Phoebe Waller-Bridge'in yer aldığı diğer yapımları da hatta öneririm herkese.


Ben #evdekal'manız ama #umutlakal'manız için bakın elimden geleni yapıyorum, siz de bu yazıları paylaşarak, yorum bırakarak (vs vs hikayeyi biliyorsunuz, gıcık bi olay) bana yardımcı olsanız ne güzel olur :)


Sevgiler ve şimdiden; iyi seyirler!


110 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör