• ozanakbas

Beynimizle Değil Bağırsağımızla Mutlu Oluyoruz!


Geçenlerde bir röportaja denk geldim, buradan da sizlerle paylaşmak istedim.

Aslında televizyonda sık sık yer alan biraz medyatik bir doktor, belki denk gelmişsinizdir Ümit Aktaş'a.

Kitaplarını henüz okumadım, merak ediyorum mutlaka bir göz atacağım.

Fakat sürekli uykumun geldiği, yorgun hissettiğim, üşengeçliğimin hat safhada olduğu ve vitamin, erken yatmak gibi değişik yöntemlere rağmen üstesinden gelemediğim "depresiflik" sorununu bir de böyle çözmeyi deneyeceğim.

Benzer sorunlardan müzdaripler varsa aranızda bu enteresan söyleşiye mutlaka bir göz atın derim.

Çünkü kısaca diyor ki Dr. Aktaş, mutlu olmak için antidepresandan daha etili bir yöntem varsa o da probiyotiklerce zengin turşu suyu içmektir diyor. Serotonin bağırsaktaki probiyotiklerce salgılanır diyor. Yani düşünceler, hissedilen duygular, anlık modumuz büyük oranda beslenmemize bağlı diyor. Probiyotikleri mutlu edersek mutlu oluruz, öldürür azaltırsak mutsuz oluruz, diyor.

Daha da kısaca açıklamak gerekirse bayağı bayağı McDonalds mutsuz eder sonucuna varabiliriz.

Tabii özellikle öğrenciler ve beyaz yakalılarda makarna, pilav, ekmek gibi çabuk doyuran ve kolay elde edilen gıdalardan uzak durmak çok kolay değil, fakat inanın şöyle bir pazar alışverişi ile dolabınızı doldurursanız gerisi gelebilir.

Bu tip beslenmeye (sporla destekleyerek) bir geçiş yapıyoruz bakalım. Sabahları daha enerjik uyanmak, gün içinde daha zor yorulmak ve daha pozitif bir düşünce sistemine sahip olmak gibi beklentilerim var. Daha sonra süreci anlattığım youtube videosundan da sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Buyurun bakalım Ümit hoca neler diyor, bir de kendiniz dinleyin :)

#probiyotik #sağlık #ümitaktaş #beslenme #mutluluk #endorfin #serotonin #spor #diyet #dengeliyaşam #şifa #kür #turşu #yoğurt #fastfood #diyabet #obezite

17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör