• ozanakbas

Salda'da Neler Oluyor?Burdur'un son yıllarda yüksek rağbet gören doğa harikası Salda Gölü'nde bu sabah kamyon ve kepçe sesleri yükseldi. Beyaz kumları ve turkuaz sularıyla birçok gezginin rotasında kendine yer bulan Salda bir krater gölü olmasıyla da özgün bir değer taşıyor. Özellikle bayram ve tatil dönemlerinde kalabalık kitlelerin akın etmeye başladığı bir seyahat noktası olması, Salda Gölü'nün dikkat çekmesine neden olmuştu.


Bölgeyle ilgili "değerlerinin korunması" adına birtakım müdahaleler yapılacağı daha evvel duyurulmuştu. Kamuoyunda da bu bilgilendirme sonrası tepkiler doğmadı değil. #SaldayaDokunma #SaldaGölü #SaldaRantaKurbanEdilemez etiketleriyle yapılan paylaşımlar sosyal medya platformlarında en çok konuşulan konular arasına girmeyi başardı fakat ne yazık ki kamu talebi Kaz Dağı ve Uzungöl gibi başka favori istikametlerde olduğu gibi, burada da pek etkili olmadı.


Dünya ve ülke gündemini çok yoğun bir şekilde işgal eden koronavirüsle mücadele döneminde Salda Gölü'nde de mücadelesiz bir rant talanı ortaya çıktı. Koronavirüs gerekçe gösterilerek kapatılan Salda Gölü'nde ayak basmaya kıyılamayacak beyaz kumlarda şu dakikalarda iş makineleri hareket halinde.


Gezme kategorisinde Salda için ayırdığımız başlığın bambaşka olmasını dilerdim. Henüz çok bilinmeyen bir gezi noktasıyken, çadırını atıp Salda kumsalında kamp kuran ve Türkiye'nin kendi mini Maldivlerinde, doğanın avucunda huzur bulan tüm gezginler de eminim bu haberlere çok üzülüyorlardır. Türkiye, doğal güzellikleri ve dünyada eşi olmayan seyahat noktalarıyla eşsiz bir ülke olmaktan hızla çıkarken, çocuklarımıza bırakacağımız bir doğal ya da kültürel miras kalıp kalmayacağını merak etmeden duramıyorum.
10 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör