• zerzaf

Savaş

Beraber büyüdük. Hayır, büyümedik. Büyüdük mü emin değilim ama beraber çok vakit geçirdik. Bazı şeyleri aynı anda ilk kez farkettik. Hayır, bazı o kadar çok çok şeyi aynı anda ilk kez farkettik ki, aynı kişi olmaya çok yaklaştık. Neden o değilim? Neden o ben değil? Hayır, asıl biz neden biz olduk? Bu deneme tamamen amaçsız.


Şikayet, sitem, pişmanlık, suçluluk yok bu denemede. Hayır, belki bir amaç vardı doğanın bu denemesinde ama söylenmedi. Doğada amaç var mıdır? Bunu tartışmayı denemeyeceğim bile ama soru sormak hiç bir zaman zararlı olmamıştır kısa vadede. Evet, uzun vadede her şey zararlıdır çünkü bizi öldüren şeylerden yalnızca biridir her şey.

Kısa olan oydu mesela çünkü benden çok sonra geldi buraya. Sonradan gelenlerden kendisi evet. Uzun saçlı olan da bendim. Aklı kısa olmayanlardan ama... Yoksa asla direnemezdim aklım kısa olsaydı ona...


Güzel oyunlar oynardık. Hala daha oynarız. Hayır, oynamayız eskisi gibi ya da oynarız ama eskisi gibi değil, yenisi gibi oynarız. En azından hala oyun oynuyorum ben her fırsatta. Onsuz da...

Bana evrenin sırrını verip kaçmış gibi görünüyor. Ben kaç kere onsuz oynadım saymadım çünkü ilkinin son olmadığını bilmiyordum. Bilseydik -ki biz herşeyi bilirdik ama biz' ken bilirdik, birbirimizsizken her şeyi unuttum ben- son olurdu. Bilseydim, hatırlamadığım ve beni ben yapan şeyleri kendimden uzaklaştırmamak için onu ikna ederdim son olması için.


Evrenin sırrını bana verdiğinde kendisine de bir kopya saklamış mıydı acaba? Sorsam asla söylemez. Olsa da vermez. Asla. Onun için her şey tek seferliktir. Tek hak. Tek can. Tek kerede her şey kazanma alışkanlığını onun yüzünden kazandım. Hayır, edindim. Her edinimimin bir bedeli vardı, bir şey giderdi ama ne giderdi unuttum. Soramam. Çünkü biz asla soru cevap oynayamazdık. Suyunu çıkarır oynamaya bile başlayamazdık. Misketlerimi üterdi, balonu patladığında benimkini de patlatırdı, dondurmamı yalardı, kaleci yapardı beni, sonra karşıma geçip 'yakışıklı mıyım?' diye sorardı. Suyunu çıkarırdı... Suyunu her seferinde üşenmeden güzelce çıkarır çekirdeklerden de sinir tatlısı yapardı. 'Hayır' bile diyemeden 'bence sen dünyada gördüğüm en güzel kızsın' derdi. Hesap yapmazdım bile, çünkü 'hayır' demeye kararlı olurdum . 'Ama göremediklerim de var, o yüzden ona göre cevap ver, duygularımla oynama abla, bundan sonraki bütün kızlarda senin cevabını hatırlayacağıma emin ol ve bir gece ansızın yatağının altından elimde bir bastonla çıkarsam sakın şaşırma.

- "Baston mu?!"

- "Dedemin bastonu." "Sakın şaşırma, yeni aldılar."12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Benim de

YAZI