• Heavenskite

Sevgi Dili


İnsanlar sevgiyi farklı farklı şekillerde algılar ve ifade ederler. Deneyimlerimiz, yetiştirilme şeklimiz ve çevremiz bu algımızı ve ifade şeklimizi etkileyebilir. Annenize her gün onu sevdiğinizi söyleyip sarılıyor olsanız bile onun sevgi dili bu değilse önce onun sevgi dilinin ne olduğunu öğrenmeniz ve sevginizi o şekilde göstermeniz gerekebilir. Yoksa siz ne kadar sarılırsanız sarılın annenizin sevgi deposu tam dolmayabilir. İnsanlar sevgi depoları dolduğunda ise daha başka davranırlar. Her türlü ilişkide sevgi dilini arayabilir, uygulayabiliriz.


Önce kendi sevgi dilimizi bilmek en önemlisidir. Bunun için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:


  • Sevdiğiniz insanların yaptığı ya da yapmayı ihmal ettiği neler sizi derinden incitir? Sizi en çok inciten şeyin zıddı muhtemelen sizin sevgi dilinizdir.


  • En çok neyi rica edersiniz? En sık istediğiniz şey, sevildiğinizi en çok hissettirecek şey olabilir.


  • İnsanlara sevginizi düzenli olarak nasıl ifade edersiniz? Sevgiyi ifade etme şekliniz sevildiğinizi sağlayacak olan şey olabilir. İnsanlar genelde onlara gösterilmesini istediği şekilde sevgilerini gösterirler.


Gary Chapman’a göre 5 sevgi dili vardır:


1.Onay Sözleri


Birçok çift birbirlerini sözlü olarak onaylamanın gücünü keşfetmemiş olabilir. William James, en derin insan gereksiniminin takdir edildiğini hissetme gereksinimi olduğunu söylemiştir. Eğer siz onay sözlerini pek beceremiyorsanız ama karşınızdaki insanın sevgi dilinin bu olduğunu düşünüyorsanız, kendinize ufak bir not defteri tutabilirsiniz.


2.Nitelikli Beraberlik


Nitelikli beraberlik, birlikte odaklanmış ilgi ile ilgilidir. Karşınızdaki kişi konuşurken göz temasını sağlamak, onu dinlerken başka bir şeyle uğraşmamak, karşınızdaki kişinin duygularını dinlemek, vücut dilini gözlemlemek ve sözünü kesmemek nitelikli beraberliğin temel noktalarıdır diyebiliriz. Nitelikli beraberliğin en güzel yanı ise müthiş anılar biriktirmenizi sağlamasıdır.


3.Armağan AlmaArmağanlar, sevginin görsel sembolleri olarak kabul edilir. Öğrenilmesi en kolay sevgi dillerinden birisidir. Eğer karşınızdaki kişinin sevgi dili armağan alma ise kriz durumlarındaki fiziksel varlığınız, ona verebileceğiniz en güçlü armağan olacaktır.


4.Hizmet Davranışları


Ricalar sevgiye yön verirken, talepler sevginin akışını durdurabilir. Öte yandan, insanların şöyle söylediklerine çok kez tanık oluruz: “Ben onun için daha ne yapayım, saçımı süpürge ettim.” Verilen emeğin, yapılan hizmetin sevgi göstergesi olarak kullanıldığı durumlara örnek olabilir. Kimi insanlar, onlar için yapılan bir yemekten diğerlerine göre çok daha fazla mutlu olabilir.

5.Fiziksel Temas


Eğer karşınızdaki kişinin sevgi dili fiziksel temas ise hiçbir şey onu ağlarken kucaklamanızdan daha değerli olamaz. Elini saçlarının arasında gezindirmek, sırtını ovmak, ellerini tutmak, sarılmak, cinsel ilişki ve diğer “sevgi dokunuşları”, birincil sevgi dili fiziksel temas olan kişi için duygusal yaşam çizgisidir.


Karşımızdaki insanın sevgi ihtiyacını karşılamak yaptığımız bir tercih olabilir. En derin duygusal ihtiyaca karşılık verip hayatımızdaki insanların sevildiklerinden emin olmalarını sağlayabiliriz. Bunu karşımızdaki insana göre şekillenmek değil de; onunla aynı dili konuşabilmek, onun ihtiyacına karşılık verebilmek olarak düşünebiliriz.


Sevgi deponuzun dolu olduğu bir gün geçirmenizi dilerim…Kaynak: Gary Chapman - 5 Sevgi Dili

33 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Benim de

YAZI