• ozanakbas

Stilinizi Yansıtacak 5 Koltuk Tipi

Evlerimizin kalbî yaşam alanları, salon/oturma odası mahalleridir. Bu mahalde kullandığımız eşyaların tarzı, aslında biraz bizden bir parçayı yansıtır. Salonların şüphesiz en önemli, en belirleyici ve en vurucu parçası da; koltuktur. Aslında berjer kendi adıma çok sevdiğim bir tasarım elemanı iç mekanlarda. Genelde vurgu etkisi ya da eksik bir şey varmış hissini yok eden o son dokunuşu sağlar berjerler. Tek kişilik olduğu için de tasarım varyasyonlarının ucu bucağı yok. Fakat koltuk biraz daha oturaklı bir mesele.

Koltuk seçimi, iç mekan tasarımında bir duvarın rengi kadar baz bir tasarım kararıdır. Altyapıyı, ambiyansı, fonu oluşturur. Bu yazımda 5 koltuk tipiyle kendi stilinizi en iyi yansıtana karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım. Bu ayrım genel olarak kolçaklara göre yapılıyor.


1- L-koltuk

Modüler koltuk da denen L koltuk, son yılların en çok tercih edilen koltuk çeşiti. Türk X kuşağının aslan pençeli (bkz 5. madde) ayaklarıyla salonlarda heybetle sergilenen koltuklarından sonra, uzanmalık, oturmalık, az kişi, ya da çok kişi, daha beraberce zaman geçirmelik Y kuşağı koltukları bunlar.


2- Kolçağı Entegre Koltuk

Kolunuzu koyduğunuz yer dış kaplamaya dahil olan koltuklar bunlar. İçindeki strüktür kolçağı da kapsıyor. Dolayısıyla deri ya da herhangi bir kumaş tipiyle kaplandığında kolçak koltukla bütün halinde kalıyor. Biraz 90'lar tarzı olmakla birlikte yavaş yavaş geri döndüğünü göreceğiz. (Belki de metal detaylarla, ahşap çizgisel alt alınlarla ufaktan görmeye başladık bile)
3- Kolçağı Sert Malzeme Koltuk

Koltuğun oturulan kısmını taşıması adına, ayrıca kaplamanın içindeki strüktüre montelenen kolçakları; ahşap, MDFlam-lake, pirinç, paslanmaz çelik vb malzemelerle tasarlanmış koltuklar.4- Kolçaksız Koltuk

Sınırlanmayı sevmeyenlerin koltuğu. Ya da uzandığında ayakları sığmadığında bundan hoşlanmayanların da tercih edebileceği bir tip :)5- Klasik Koltuk (nam-ı diğer Aslan Pençeli Koltuk)

Anlatmaya gerek var mı? Hangimizin büyürken evinde bu tarz bir sehpa, bir koltuk, bir vitrin ayağı olmadı?


4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör