• ozanakbas

Sosyal Medya Kullanımında Kaymalar mı Başlıyor? TikTok vs Instagram

Instagram’ın influencer pazarının 1.7 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Şu ana kadar 2020'de Instagram'da yarım milyondan fazla sponsorlu yayın gönderildi. Pazarlamacıların %89'u Instagram'ın influencer pazarlaması için en önemli kanal olduğunu söylerken, yeni gelen TikTok, iki yıldan kısa bir sürede, hızla dünyanın en popüler platformlarından biri oldu ve Influencer'lar için de yükselen bir platform haline geldi.


TIKTOK, Mart Ayı CORONAVIRUS Sürecinde 115M+ Kez İndirildi! #Koronavirüs ve evde kalma düzeni yalnızca TikTok’un yeni kullanıcı sayısının büyümesini artırdı. TikTok, Mart 2020'de 115.2 milyondan fazla yükleme ile dünya çapında en çok indirilen oyun dışı uygulama oldu. Karşılaştırırsak, 2019'da Instagram'ın çeyrek başına yalnızca 111,5 milyon indirme yapıldığı görülüyor.


Mediakix'in araştırması, #TikTok ve #Instagram arasındaki farkları daha açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bunun için hazırlaıkları ingographic'lere bakalım mı?


Kaynak : https://mediakix.com/blog/tiktok-vs-instagram-infographic/


HANGİ PLATFORMDA DAHA FAZLA TAKİPÇİ VAR? TIKTOK vs INSTAGRAM? Instagram hala TikTok'tan daha geniş bir kitleye sahip ve küresel olarak 1,8 milyardan fazla indirildi. Kasım 2019'da Sensor Tower, TikTok'un 1.5 Milyar kez indirilme kilometre taşına ulaştığını duyurdu. Instagram, genel indirmelerde TikTok'u geçse de, infografik TikTok’un yeni kullanıcı büyüme oranını Instagram’dan çok daha yüksek gösteriyor. Yeni kullanıcı büyümesindeki bu karşıtlık, büyük ölçüde Instagram'ın halihazırda yerleşik bir sosyal medya uygulaması olmasının yanında TikTok'un pazarda hala yeni olmasından kaynaklanıyor. Instagram, 2020'de 10 yaşını dolduruyor. Bir diğer ilginç bilgiyse; 2019, Instagram’ın en baştan beri bütün indirilmelerinin %28'ini oluşturuyor. TikTok ise 2019'da 738 milyon yeni kullanıcı ekleyebilmiş ve bir yıldaki mevcut kullanıcılarının %49'u kadar büyütmüş. TikTok’un yeni kullanıcı büyümesi en üst sıralarda yer almaya devam ediyor ve Şubat 2020'de TikTok, yaklaşık 113 milyon kurulumla küresel olarak en çok indirilen oyun dışı uygulama oldu. Bu, uygulamanın Şubat 2019 yüklemelerine kıyasla %96,5'e yakın bir artışı temsil ediyor. Yukarıda “TikTok ve Instagram Yüklemeler” tablosunda görüldüğü gibi, coronavirus'un TikTok indirmeleri üzerinde Instagram indirmelerinden çok daha büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Yani sanırım insanlar karantina sürecinde sıkılıp TikTok indirmişler :) TikTok’un kullanıcı büyümesi Mart ayında grafiklerin üzerine çıkarken, karantina aynı zamanda Instagram'a da bir TikTok içeriği akışı getirdi. İçerikteki bu değişim, birçok Instagram influencerını, kendilerini ve takipçilerini eğlendirmek için daha fazla yol bulmak amacıyla TikTok hesapları oluşturmaya yöneltmiş gibi görünüyor.


Var mı aranızda karantinada TikTok açan?? :)

91 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör