• ozanakbas

Video Görüşmelerde Harika Görünmenin Yolları

Bir sabah uyandık ve iletişimin çok aşina olduğumuz gündelik yöntemleri, az aşina olduğumuz teknolojik yöntemlerle değişmiş bulduk. Aslında çok uzak olduğumuz iletişim yöntemleri değildi. Skype örneğin, yeni bir hikâye değil. Hepimizin var uzaklarda bir yerlerde hayat kurmuş sevdiğimiz, özlediğimiz, yüz yüze görüşmek için bu yüzyılın teknolojisine başvurduğumuz kimseler. Fakat sanırım, hiçbirimiz bu görüntülü konuşma araçlarının hayatımızın merkezine bu kadar yerleşeceğini beklemiyorduk.


İş görüşmeleri ya da toplu bağlantılar derken laptop kameralarına kötü amaçlı yazılımlara karşı taktığımız kapatıcı postitleri söküp her gün bir şekilde bir yerlere bağlanır olduk. İster Skype olsun, ister Zoom, ister Google Hangouts kamera karşısına geçtiğimizde presantabl olmak ve görüşme performansını artırmak için yapabileceğimiz bazı hamleler var. Bu yazıda bunlardan biraz bahsetmek istedim.


İşte video görüşmelerimizde harika görünmek için birkaç yöntem!


1 - Yüzünüz Aydınlık Olsun
En önemli parametrelerden birisi ışık. Yüzünüz karanlık çıktığında konuştuğunuz içerik de kalitesiz algılanabilir. Mimiklerinizin ve yüz ifadelerinizin görünür olması bu nedenle önemlidir. Ama yüzünüze nur da inmesin tabii :) Pencere önünde oturursanız ters ışıktan dolayı gölge gibi çıkacaksınız bunu da aklınızda bulundurun. Ekranınızdan da gelen bir ışık olduğunu düşünürsek yüzünüze gelen ışığın dengeli olduğuna da emin olmalısınız. 45 derecelik açıda sizden 1-2 metre uzaklıkta bir ışık kaynağı iş görecektir.2 - Kameranızı Yükseltin


Image Source: The Verge

Göz seviyesi çok önemli değil mi? Konuştuğunuz kişiye bakarken ona tepeden bakıyor gibi görünmek, karşı tarafın da o şekilde baktığı bir senaryoda konforsuz bir ikili görüşme yaratacaktır. Kameralarınızın göz seviyesinde olması hem görüşme performansını etkiler, hem de boynunuz açısından daha ergonomik bir pozisyonda kalmanızı sağlar.


3 - Görüşmeyi Başlatmadan Önce Test Edin

Kamera açıldığında arkanızda ne gibi objeler görünüyor? Işık doğru mu? Sesiniz sağlıklı gidiyor mu? Karşı tarafı net duyabilecek misiniz (hoparlör testi)? Birçok görüntülü konuşma platformu test imkânı sağlıyor. Görüşme başladıktan sonra saçınızı başınızı çaktırmadan düzeltmeye çalışmak zor gelebilir, demedi demeyin :) Bunların dışında, internet bağlantınızı yavaşlatacak sekmeleri, indirmeleri ve streaming'leri görüşmeden sonraya bırakın.


4 - Sessiz Bir Ortam Ayarlamaya Çalışın

Karşı tarafı kulaklıktan dinliyorsanız özellikle, sizin bulunduğunuz ortamdaki sesleri kendiniz duymayacağınızdan karşıya da ulaşmadığını sanabilirsiniz. Arkada çalan bir müzik, açık pencereden gelen dış mekân sesleri, çocuk sesleri, televizyon gibi ses kaynaklarının önceden düşünülüp önlem alındığına emin olun. Hatta daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, görüşme esnasında tek ses kaynağı siz olun.


5 - Rahat Olun

Görüşmeye başlamadan önce kendiniz için konforlu bir ortam yarattığınıza emin olun. Sandalyeniz, masanın üzerindeki objeler kullanımınıza uygun olsun. Bilgisayarınızın fişi takılı olması, başka elektrik gerektiren objeler için de prize yeterli uzaklıkta olmanız bir başka baştan düşünülmesi gereken mesele. Suyunuz kenarda hazır olsun, boğazınız gıcık olursa karşı tarafın direkt kulağının içine boğazınızı temizlemek istemezsiniz, değil mi?


Son olarak (özellikle iş görüşmeleri için) daima profesyonel kalın! Özellikle iki haftadır çıkarmadığınız eşofmanı masanın altında kamufle ediyorsanız, ciddi kalmakta zorlanabilirsiniz :))


Her zamanki çağrımızı yaparak bitirelim yazıyı o zaman.

#evdekal'ın ama #umutlakal'ın!Kaynaklar:

https://www.theverge.com/2020/4/8/21202907/zoom-tips-video-call-lighting-audio-look-your-best

https://www.howtogeek.com/663874/12-tips-for-video-conferencing-while-you-work-from-home/

102 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör