• ozanakbas

YouTube'da Takip Edilesi Yoga Kanalları

Instagram'dan canlı yayından pilates ve yoga dersi verenleri bir yana koyarak, dayatmacı ya da normatif bir tutumda olmayı asla niyetlemeyerek, gerçekten ilgilenenlere ve düzenli bir kılavuza ihtiyaç duyanlara bir derleme yapmak istedim. Bu dönemde uzun zamandır niyetlenen ve evde kalma sürecini bu anlamda bir fırsata çevirmeyi amaçlayanlar olduğunu biliyorum. Bu anlamda belki faydalı olur bu yazı da.


Tabii yine de tekrar altını çizmek isterim. Spor bir takımla da icra edilse, tek başına da icra edilse, spor yapmanın amacı bireyseldir. Evde durduğunuz bu süreçte spor yapmak zorunda değilsiniz. Daha önceki yazılardan birinde bahsettiğim allostatik yüklenmeyi (şurada) MUTLAKA üstünüzden atmak zorunda değilsiniz. Kendi bireysel amacı ve hedefi doğrultusunda böyle bir niyeti olanlar için kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir paylaşım yapmaktan öte bir amacı yok bu yazının bu nedenle.


Bir süre Beşiktaş'ta bir stüdyoda dersleri aldım. Ders demek ne kadar doğru bilmiyorum. Bir enstrüman öğrenmeye gider gibi gidilmiyor aslında yogaya. Yoga, yogaya giden için ne ifade ediyorsa odur, diye düşünüyorum ben. Bir kuralı, sınırı, belli bir amacı yok. Aaa bunu mutlaka şöyle yapmalısın, gibi beyanlar da itici geliyor bana bu yüzden. Ben gittiğimde yaşadığım deneyim ve bu meseleyi algılayış biçimim, yoga sekansı tamamlandıktan sonra kamusal bir yerde olmak istemediğim sonucuna varmama neden oldu. Kendi adıma, mümkünse bir tek benim tarafımdan kullanılmış matımda, güneş giren penceremin önünde ve tamamen yalnız kalarak yaptığım bir aktivite benim için yoga. Dolayısıyla bu derslere devam etmeyerek evde kendi imkanlarımla yola devam ettim. Bu kararın üzerindense 4 yıla yakın süre geçti. Bu sürede birçok kanal takip ettim. Birçok farklı youtuber yogie'nin videoları bana eşlik etti.


İşte bu yazıda bu kanallardan bahsedeceğim.


1 - Yoda with Adrienne


Bu aslında oldukça meşhur bir kanal. Yoga yapmayanlar bile muhtelif yerlerde Adriene'i duymuş olabilir. Find What Feels Good, diyor Adriene tüm videolarında. Son derece pozitif, neşeli, kendiyle barışık bir karakter. Özellikle başlangıç seviyesi için çok uygun videoları var. Aynı zamanda yoganın bir niyet meselesi olduğunu düşünürsek, zihinle beden arasında bir köprü kurmayı amaçladığını düşünürsek, bu amaçları baştan belirleyerek, aralarda hatırlattığı konsept videoları da var. Ayrılık acısı için yoga, hangover için yoga... gibi :) Bu anlamda tatlı.


Tek dezavantaj Adriene için söyleyebileceğim, bazı hareketler esnasında çok konuşuyor :) Yani 10 saniye durulacaksa o pozisyonda, sen orada asılı kalmışken konuştuğu için "sus ve saymaya başla" diye içinizden geçirebiliyorsunuz. Bir de bir noktadan sonra kendi sınırlarınızı zorlamadığınızı, o bittikten sonra kaslara yayılan rahatlamayı çok da hissetmediğinizi düşündüğünüz bir an geliyor. İşte aslında orası, Adrienne'den başka bir kanala geçmek gerektiğinin işareti oldu benim için.2 - Yoga with Kassandra


Bu da başka bir sempatik arkadaşımız :)

Başlangıç seviyesine çok uygun videoları da var. Nerede durmanız gerektiği, nerenizi nasıl zorlamamanız gerektiği konusunda ara uyarıları çok önemli bana kalırsa. Genel olarak yogada bir hedef olmadığının da altını çizmek gerekir. O pozisyonu birebir yapabiliyor olmak belki 2. yıl kısmet olacak açıkçası. Ama bunun bir önemi yok. Önemli olan o pozisyona ulaşılan an değil, o pozisyona ulaşana kadar geçen süreç. Bedeninizi nasıl dinlediğiniz, fark etmediğiniz şeyleri nasıl fark ettiğiniz. Vücudunuzda düğümlenen stres noktalarına nasıl ulaştığınız ve en önemlisi vücudunuzun her yerine nasıl oksijen sirküle edebildiğiniz. Kassandra'nın, Adriene'nin devamı niteliğinde olması benim için çekici faktördü. Bu haraket böyle, evet, ama biraz daha derine inmek isterseniz, şöyle yapın, gibi önerileriyle aralarda bir sonraki adıma dair aydınlatılmak iyi oluyor.
3 - Patrick and Carling


Bu biraz daha az bilinse de, zorlayıcılık itibariyle benim sevdiğim bir kanal oldu. Haftada kaç kere yaptığınıza göre de değişir elbette ama aralara biraz güç kazanmaya yönelik sekanslar eklemek bana iyi hissettiriyor. Esneklik yanında dirileşen ve güçlenen bir bedenin hissi bana mutluluk veriyor, ama dediğim gibi sizin kendi niyetiniz en önemlisi. Biraz daha core strength odaklı sekanslar için bu kanala bakabilirsiniz.


Türk yogieler de var youtubeda çok takipçisi olan mesela Çetin Çetintaş var, biraz daha geniş bir kitle tarafından bilinen. Ama beni pek sarmadı :) Bunu kanıtlayamam ya da şu yüzden diyemem ama aralarda aldığım enerji kendisini biraz ukala bulmama neden oldu kendisine #nooffense, tamamen benle ilgili bir durum.


Yoga, kendinizi iyi hissetmenizle, niyetinizle, bireysel yolculuğunuzla alakalı tamamen. Meditatif , kardiyo-fitness ya da body-building; amacınız ne olursa olsun, sizin kendi deneme yanılma, yorulma, çabalama sürecinizi kendiniz yarattığınız bir yol. Bu yüzden de bu kanalların kılavuzluğuyla hareketlerin denge noktalarını, önemli uyarılarını, vücudunuzu (özellikle dizlerinize ve belinize dikkat) zorlamadan, incitmeden onu aktive etmeyi öğrendikten sonra, kendi sekanslarınıza da kendiniz karar veriyor olacaksınız zaten. Süreç ya da yolculuk ne olursa olsun, niyetliyseniz bugün başlayın, ulaşılabilir ve sizi strese sokmayacak hedefler belirleyin, hep beraber savasana pozisyonunda buluşuruz! :)


#evdekal'ın ama #umutlakal'ın


#namaste.

30 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör